Przejdź do treści
"Na skrzydłach nadziei"
Źródło artykułu

Halifax nad Warszawą- skrzydła nadziei

Program Discovery Historia, zaprezentował ponad 40 minutowy dokument poświęcony misjom alianckich bombowców, które w 1944 r. dokonywały zrzutów broni i zaopatrzenia walczącym w Warszawie powstańcom. Film przedstawia historyczne tło wydarzeń tego okresu, kiedy polski rząd usilnie naciskał na aliantów celem udzielenia jak najszybszej pomocy walczącej stolicy. Pomimo olbrzymiego ryzyka, do wykonania misji zgłosiły się załogi polskie, brytyjskie, kanadyjskie, nowo-zelandzkie i południowo- afrykańskie. Zrzuty wobec olbrzymich strat wśród pilotów, zostały jednak szybko ograniczone.

Twórcy dotarli do uczestniczących w akcji lotników, którzy opowiadają o przygotowaniach, lotach i niebezpieczeństwach na jakie narażone były samoloty. Dodatkowo weterani opisują same zrzuty i obawy co ewentualnego awaryjnego lądowania po prawej stronie Wisły, gdzie stacjonowała Armia Czerwona. Przedstawiony jest również punkt widzenia żołnierzy AK, dla których samoloty z pomocą były jedyną nadzieją w nierównej walce. Dowiadujemy się, że piloci mieli trudności ze zlokalizowaniem stref zrzutu, a większość sprzętu trafiła w ręce niemieckie.

Analizę lotów i celowości przedsięwzięcia wykonuje Szef Bezpieczeństwa Polskich Sił Powietrznych, Pułkownik Teofil Dzik. Komentarze przedstawia również kierownik sekcji historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego, dr Piotr Śliwowski, który z perspektywy czasu opisuję akcję, szczególnie zestawiając straty lotnicze ze skutecznością pomocy.

Twórcy przedstawiają materiał filmowy dokumentujący moment wydobycia Halifaxa kanadyjskich sił powietrznych, który został zestrzelony w sierpniu 1944 r., w okolicy miasta Dąbrowa Tarnowska, w Małopolsce. Po 62 latach, w listopadzie 2006 r. eksperci odkopali wrak samolotu, w którym odnaleziono wiele przedmiotów należących do lotników, w tym m.in. broń osobistą i dokumenty. Uwieczniony jest również uroczysty pogrzeb kanadyjskiej załogi bombowca, który odbył się w październiku 2007 r., na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Kliknij aby obejrzeć film.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony