Przejdź do treści
Rakieta SpaceX Falcon 9 z Crew Dragon na szczycie czeka na start (fot. NASA / Kim Shiflett)
Źródło artykułu

Druga próba startu rakiety Falcon 9 z misją Crew Demo-2

NASA i SpaceX podejmą dziś drugą próbę uruchomienia misji SpaceX Demo-2 agencji, która zabierze astronautów NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Niekorzystne warunki pogodowe w pobliżu platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie spowodowały zmianę terminu pierwszej próby startu 27 maja.

„Wiem, że dzisiaj jest wiele rozczarowań. Pogoda nas dopadła" – powiedział w środę Jim NAS Bridenstine, administrator NASA. „Ale to był wspaniały dzień dla NASA. To był wspaniały dzień dla SpaceX. Nasze zespoły współpracowały ze sobą w naprawdę imponujący sposób, cały czas podejmując dobre decyzje.” – dodał.

Dziś kolejna próba uruchomienia misji SpaceX Demo-2. Już od godz. 10:00 czasu lokalnego administrator NASA Jim Bridenstine, dyrektor Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego Bob Cabana oraz astronauci Kjell Lindgren i Nicole Mann będą omawiali na NASA TV nadchodzącą misję Demo-2 i będą odpowiadać na pytania mediów.

45. Dywizjon Pogodowy Stanów Zjednoczonych przewiduje 50% szans na sprzyjające warunki pogodowe na dzisiejszy start.

Przypomnijmy, że na ISS polecą astronauci NASA Douglas Hurley i Robert Behnken.


Astronauci z NASA Douglas Hurley (z lewej) i Robert Behnken (z prawej) (fot. NASA / Kim Shiflett)

Douglas Hurley był pilotem myśliwców i pilotem testowym. Posiada nalot 5500 godzin na ponad 25 typach statków powietrznych. Dotychczas brał udział w dwóch misjach kosmicznych – STS-127 w 2009 r. oraz STS-135 w 2011 r. W przestrzeni kosmicznej spędził 28 dni, 11 godzin i 12 minut.

Robert Behnken służył w US Air Force, gdzie pełnił rolę pilota testowego. Posiada nalot ponad 1500 godzin nalotu na ponad 25 typach statków powietrznych. Astronautą został w 2000 r. Brał udział w dwóch misjach kosmicznych – STS-123 w 2008 r. oraz STS-130 w 2010 r. W kosmosie spędził 29 dni, 12 godzin i 17 minut. Brał udział w sześciu spacerach kosmicznych, trwających łącznie ponad 37 godzin.

Począwszy od godz. 11:00 czasu lokalnego, NASA i SpaceX będą transmitować na żywo działania startowe, poczynając od Behnkena i Hurleya zakładających skafandry przez start rakiety Falcon 9 o 15:22 czasu lokalnego, dokowanie i otwieranie luków.

NASA i SpaceX zapewnią wspólnie transmisję na żywo od startu do przybycia na stację kosmiczną o 10:29 rano w niedzielę 31 maja.

Demo-2, część komercyjnego programu załogowego NASA, jest ostatnim testem w locie dla SpaceX. Zespoły z NASA i SpaceX przyjrzą się osiągom rakiety Falcon 9 i statku kosmicznego Crew Dragon – od startu, przez dokowanie, do lądowania na Oceanie Atlantyckim – a także systemom naziemnym, które wspierały start. Misja dostarczy krytycznych danych do agencji certyfikującej system transportu załogi SpaceX na regularne loty załogi do laboratorium na orbicie.

Start rakiety Falcon 9 na żywo można oglądać tutaj:

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony