Przejdź do treści
Źródło artykułu

Bracia Działowscy pośmiertnie odznaczeni w Mielcu

30 listopada br., podczas uroczystej gali uświetniającej 55-lecie działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla osób zasłużonych dla tego regionu.

Jednym z odznaczeń, Obywatelskim Odznaczeniem Honorowym TMZM – Pieczęć Zasług Obywatelskich Sigillum Meriti Civilis 2019, zostali uchonorowani pośmiertnie Bracia Działowscy (Stanisław i Mieczysław).

Podczas uroczystości w Mielcu nareszcie zdecydowano się uczcić Braci Działowskich i głośno o nich powiedzieć. Prezes TMZM Janusz Chojecki szeroko przedstawił ich działalność i zasługi posługując się tekstem z książki Teofila Lenartowicza pt. "Przygody Mielca z lotnictwem".

To dzięki Braciom Działowskim tradycje lotnicze miasta Mielca sięgają znacznie głębiej niż przyjęło się uważać w mieleckim środowisku, nie tylko lotniczym. Obydwaj bracia to pasjonaci lotnictwa. To im należy zawdzięczać, że Mielec w dużej mierze stał się tym czym jest – powiedział podczas uroczystej gali Janusz Chojecki, Prezes TMZM.

Z odznaczenia Braci Działowskich ucieszył się Teofil Lenartowicz, który w ubiegłym roku, podczas obchodów 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu zwracał uwagę, że 100-lecie Niepodległości Polski łączy się w Mielcu ze 100-leciem mieleckiego lotnictwa za sprawą Braci Działowskich.

"To dzięki ich lotniczym sukcesom Mielczanie zdobyli świadomość lotniczą. Fakt, że w Mielcu usytuowano przemysł lotniczy jest ich zasługą i Mielczan. Płk Ludomił Rajski postawił kropkę nad „i” w momencie kiedy decydowano o lokalizacji przemysłu lotniczego. Wręczał Działowskim nagrody zdobywane w Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie. Jest to historia tak piękna, patriotyczna, wspaniała, a dla młodzieży wręcz urzekająca, że powinno się ją szeroko upowszechniać nie tylko w mieleckich szkołach, ale wszędzie" – apelował w 2018 roku Teofil Lenartowicz. Więcej TUTAJ.

Ważne jest, że nareszcie uznano ich zasługi. – Żałować należy, że na uroczystość nie zaproszono innych członków rodziny Działowskich, a mianowicie Alicji - żony zmarłego Mieczysława Działowskiego juniora, który większość życia walczył o godność swoich przodków. Widoczny jest też brak zaproszonych Działowskich z Krakowa. Warte podkreślenia są słowa posłanki Krystyny Skowrońskiej, która nawiązała do częstych błędów – „cudze chwalicie swego nie znacie”. Także wyrażona przez nią pochwała – „lepiej późno niż wcale” – relacjonuje uroczystą galę Teofil Lenartowicz. – Szkoda że nie zaproszono na uroczystość szerokiej rzeszy lotniczych seniorów – pilotów i mechaników ze Startu – dodaje.

Należy się podziękowanie prezesowi TMZM Januszowi Chojeckiemu za uznanie dla Braci Działowskich i wręczenie rodzinie Odznaczenia Pieczęć Zasług Obywatelskich Sigillum Meriti Civilis 2019. 

Więcej o Braciach Działowskich można przeczytać na stronie Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej: www.tmzm.mielec.pl

Poniżej film z uroczystej gali. O odznaczeniu dla Braci Działowskich od 47:40 minuty.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony