Przejdź do treści
Źródło artykułu

Bolesława Jońca – pilot szybowcowy z Jeleniej Góry – skończyła 92 lata

1 sierpnia br. Bolesława Jońca, pilot szybowcowy z Jeleniej Góry, która kilkukrotnie uczciła swoje urodziny skokiem spadochronowym, skończyła 92 lata.

Bolesława Jońca, z domu Bogdaszewska, urodziła się 1 sierpnia 1932 roku w Jarocinie. Po wojnie wraz z rodzicami osiedliła się w Jeleniej Górze. Z lotnictwem zetknęła się w kole Ligi Lotniczej, skąd w 1950 roku skierowano ją na  kurs szybowcowy do Żeńskiej Szkoły Szybowcowej w Lęborku. Dalsze szkolenie, aż do uzyskania III klasy, przechodziła w Szkole Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim.

W tym czasie pracowała od lipca 1950 do września 1951 roku w Oddziale Powiatowym Ligi Lotniczej w Jeleniej Górze na stanowisku kierownika do spraw propagandy lotniczej. W październiku 1950 roku uzyskała warunki do srebrnej odznaki szybowcowej – ponad 5 godzin lotu. Zdobyła go latając na „żaglu”, na zboczu zachodnim w Jeżowie Sudeckim. Następne warunki spełniła w Inowrocławiu, stając się pierwszą w historii Aeroklubu Jeleniogórskiego i aeroklubów dolnośląskich posiadaczką Srebrnej Odznaki Szybowcowej (1951 r.). Ukończyła również kurs akrobacji i pilotażu według przyrządów. W czasie, gdy działalność AJ została zawieszona, swoją lotniczą pasję z wielkim zaangażowaniem realizowała w Aeroklubie Wrocławskim.
                                
Po reaktywowaniu AJ aktywnie uczestniczyła w jego działalności lotniczej. Jest współorganizatorką i członkinią Jeleniogórskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, w którym od wielu lat pełni funkcję skarbnika. Należy do Klubu Lotników "Loteczka" we Wrocławiu i Dolnośląskiej Akademii Lotniczej od chwili jej powstania w 2011 roku, uczestnicząc w jej działaniach promujących tradycje lotnicze i dziedzictwo lotnictwa polskiego.

W swoje 80 urodziny, 1 sierpnia 2012 roku, wykonała na lotnisku AJ swój pierwszy skok ze spadochronem, skacząc z instruktorem z wysokości 3200 metrów. Natomiast w rocznicę 82 urodzin w dniu 2 sierpnia 2014 roku wykonała swój drugi skok spadochronowy skacząc w tandemie z wysokości 4200 metrów.

Za  swoją działalność została odznaczona Srebrną Odznaką za Zasługi dla Aeroklubu PRL i Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Za swoją aktywną działalność w Klubie Lotników "Loteczka" w 2022 roku została laureatem najwyższego honorowego  wyróżnienia "Złota Lotka" nr 166, natomiast na uroczystej Gali "Złotej Lotki" w dniu 15 czerwca br. uhonorowano wspaniałą Nestorkę Dyplomem dającym jej tytuł Honorowego Członka Klubu Lotników "Loteczka".

(fot. Andrzej Szymczak)

Życiorys na podstawie książki "Lotnictwo Kotliny Jeleniogórskiej" Tadeusza Kaczmarka i Stanisława Błasiaka dodatkowo uzupełniony.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony