28 sierpnia - Święto Lotnictwa Polskiego
Święto Lotnictwa Polskiego przypadające w dniu dzisiejszym (28 sierpnia) jest niezwykłą okazją do upamiętnienia sukcesów polskiego lotnictwa, barwnej historii oraz wspomnienia panteonu niezwykłych osobowości. Święto wszystkich lotników pozwala utrwalać tradycje lotnicze, które w naszym kraju są od ponad dziewięćdziesięciu lat rozwijane i które niejednokrotnie świadczyły o jego niezłomnym duchu i potencjale.
W imieniu redakcji portalu dlapilota.pl składamy na ręce całej lotniczej społeczności najszczersze życzenia. Rozwijajcie pasje związane z lotnictwem, nie przestawajcie poszerzać swojej wiedzy oraz umiejętności, a przede wszystkim latajcie rozważnie i lądujcie bezpiecznie.
Święto Lotnictwa Polskiego jest obchodzone nieprzerwanie od 1919 roku. Początkowo przypadało na 5 listopada na cześć pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego z załogą por. pil Stefan Bastyr i por. pil. Janusz de Beaurain. W okresie PRLu datę uroczystości zmieniano kilkakrotnie. Obecnie Święto Lotnictwa jest obchodzone 28 sierpnia w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwriko i Stefana Wigury w Międzynardowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w 1932 rok.
W tym roku, obchodzić będziemy 85. rocznicę tamtego wydarzenia.
W ramach oficjalnych uroczystości odbyły się i odbędą natępujące wydarzenia:
23 sierpnia 2017 – Warszawa (środa)
- 12.00-14.00 – Seminarium naukowe w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych (udział za zgodą ITWL),
- 12.00-14.00 – Próba generalna uroczystego apelu pod Pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945 (Pole Mokotowskie),
- 18:00-19:15 – uroczysta Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego
- Wystawione zostaną także posterunki honorowe przy tablicy pamiątkowej płk pil. Stanisława Skarżyńskiego oraz przy „Śmigle” upamiętniającym lotników polskich.
24 sierpnia 2017 – Warszawa (czwartek)
- 11:00-12:30 – uroczysty apel pod Pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945 (Pole Mokotowskie). Podczas uroczystości zaplanowano przelot samolotów Sił Powietrznych nad Polami Mokotowskimi. Wręczone zostaną odznaczenia i wyróżnienia, w tym wyróżnienia „Błękitne Skrzydła”.
- 13:00-16:00 – spotkanie pokoleń w Ogrodach Dowództwa Generalnego RSZ (tylko za imiennym zaproszeniem)
26-27 sierpnia 2017 – Radom (sobota i niedziela)
- Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2017 - w tym roku organizatorzy Air Show w Radomiu, postawili nie tylko na rozrywkę, ale i na edukację historyczną oraz lotniczą. Dlatego przygotowali "Strefę Challenge 1932". Strefa upamiętniała 85 rocznicę zwycięstwa kapitana pilota Franciszka Żwirki i inżyniera Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych, które odbyły się w Berlinie w 1932 roku. „Strefa Challenge 1932” przybliży chlubne tradycje i barwną historię lotnictwa polskiego oraz rodzimego przemysłu lotniczego. Jej celem była także edukacja lotnicza, promocja Sił Zbrojnych RP i kształtowanie pozytywnego wizerunku wojska w społeczeństwie
28 sierpnia 2017 – Warszawa (poniedziałek)
Uroczyste upamiętnienie poległych i zmarłych lotników:
- 7:40-8:00 – złożenie kwiatów i zniczy pod obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, Pomnikiem Lotnika oraz przy tablicy upamiętniającej represjonowanych żołnierzy Wojsk Lotniczych przez służby Informacji Wojskowej
- 8:30-9:15 – Cmentarz Powązkowski w Warszawie, złożenie kwiatów i zniczy na grobach, w tym ceremonia złożenia wiązanki kwiatów przy mogile Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.
- 9.20-9.45 – złożenie kwiatów i zniczy przy tablicy upamiętniającej płk. pil. Witolda Łokuciewskiego