28 sierpnia - Święto Lotnictwa Polskiego

Franciszek Żwirko (z lewej) oraz Stanisław Wigura przed RWD-6 SP-AHN

Święto Lotnictwa Polskiego przypadające w dniu 28 sierpnia jest niezwykłą okazją do upamiętnienia sukcesów polskiego lotnictwa, barwnej historii oraz wspomnienia panteonu niezwykłych osobowości. Święto wszystkich lotników pozwala utrwalać tradycje lotnicze, które w naszym kraju są od ponad dziewięćdziesięciu lat rozwijane i które niejednokrotnie świadczyły o jego niezłomnym duchu i potencjale.


W imieniu redakcji portalu dlapilota.pl składamy na ręce całej lotniczej społeczności najszczersze życzenia. Rozwijajcie pasje związane z lotnictwem, nie przestawajcie poszerzać swojej wiedzy oraz umiejętności, a przede wszystkim latajcie rozważnie i lądujcie bezpiecznie.


Święto Lotnictwa Polskiego jest obchodzone nieprzerwanie od 1919 roku. Początkowo przypadało na 5 listopada na cześć pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego z załogą por. pil Stefan Bastyr i por. pil. Janusz de Beaurain. Od 1932 roku do II wojny światowej był to 11 listopada. W okresie PRLu datę uroczystości zmieniano kilkakrotnie. Obecnie Święto Lotnictwa jest obchodzone 28 sierpnia w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwriko i Stefana Wigury w Międzynardowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w 1932 rok.

W tym roku, obchodzić będziemy 89. rocznicę tamtego wydarzenia.


Czytaj również:
Podwójna brawura i jej następstwa. Wielki triumf Żwirki i Wigury w lotniczych zmaganiach

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus