Przejdź do treści
23% VAT na szkolenia lotnicze
Źródło artykułu

23% VAT na szkolenia lotnicze - stanowisko Ministerstwa Finansów

Udało nam się dotrzeć do opinii Ministerstwa Finansów w sprawie znowelizowanej ustawie o podatku VAT, a odnoszącej się do szkoleń lotniczych. Treść stanowiska prezentujemy poniżej.

Z dniem 1 stycznia 2001 r. weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476). Przepisy nowelizacji uchylają załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku. Uregulowania dotyczące tematyki zwolnień zostały przeniesione do treści ustawy. Przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych, określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Dla oceny, czy określone usługi będą zwolnione na podstawie powołanego wyżej przepisu od podatku od towarów i usług konieczne jest zatem stwierdzenie:
1) czy są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego;
2) czy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Z przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2003 r. w sprawie licencjonowania personelu lotniczego (Dz. U. Nr 165, poz. 1603 z późn. zm.) wynika jednoznacznie, że posiadacz licencji pilota samolotowego turystycznego jest uprawniony do wykonywania bez wynagrodzenia czynności dowódcy i drugiego pilota każdego samolotu nieużywanego odpłatnie.

Okoliczności te wskazują, że szkolenia organizowane w celu uzyskania licencji pilota samolotowego turystycznego co do zasady nie można uznać za szkolenie zawodowe i tym samym nie są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Wyjaśnienia powyższe nie stanowią interpretacji przepisów podatkowego, o których mowa w art. 14b i nast. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony