115 rocznica narodzin słynnej Amelii

Google Doodle z okazji 115 rocznicy urodzin Amelii Earhart

Włączając dziś przeglądarkę google nie da się przeoczyć lotniczego akcentu! Ciekawy "doodle", zaprojektowany specjalnie na dziś, widnieje na głównej stronie przeglądarki i cieszy oko miłośników lotnictwa. Wszytsko to dlatego, że w dniu dzisiejszym przypada 115 rocznica urodzin Amelii Mary Earhart. 24 lipca 1897 przyszła na świat amerykańska pilotka, dziennikarka i poetka. Była pierwszą kobietą, która w 1928 roku przeleciała nad Atlantykiem (jako pasażer) i pierwszą kobietą, która uczyniła to samotnie w 1932 roku.

Amelia Earhart inspiruje studentów Purdue University tak samo dziś jak ponad 70 lat temu, kiedy szkoliła młode kobiety jak robić karierę i przelatywała nad kampusem samolotem, by w końcu zniknąć gdzieś nad Oceanem Spokojnym.

“Zanim Amelia Earhart dostała się do kokpitu i zyskała światowy rozgłos, kiedy podjęła się lotu dookoła świata, słynna awiatka inspirowała setki studentów Purdue do spełniania marzeń i podejmowania kariery lotniczej,” powiedziała Dyrektor Purdue University, France Córdova. “Wciąż podziwiają ją miliony, a zainteresowanie jej osobą zostało odnowione za sprawą filmu.”


Film “Amelia”, który miał swoją premierę w 2009r. to biograficzny obraz jej życia, a w szczególności jej kariery lotniczej i jej relacji z George’em Palmer’em Putnam’em.


Amelia Earhart zaginęła podczas lotu nad Pacyfikiem w dniu 2 lipca 1937 r. Badacze uważają, że w samolocie Lockheed Electra skończyło się paliwo i rozbił się on w pobliżu wyspy Howland. Jednak członkowie grupy TIGHAR (grupa badaczy próbujących wyjaśnić zagadkę zaginięcia pilotki i jej nawigatora) twierdzą, że ostatnie radiowe transmisje Earhart sugerują przebieg jej lotu ponad wyspą Nikumaroro. Grupa znalazła odłamki szkła w kilku różnych miejscach na wyspie i przypominają, że w 1940 roku zostały tam odnalezione (i potem utracone), elementy szkieletu ludzkiego, części zarówno męskiego, jak i kobiecego obuwia oraz pudełko. Naukowcy TIGHAR wyjaśniają, że niektóre dowody znalezione na wyspie są "prawie na pewno" pozostałościami po innych wydarzeniach z jej historii, niezwiązanymi z Earhart.


Amelii Earhart poświęcona jest również wystawa „One Life: Amelia Earhart, w National Portrait Gallery w Waszyngtonie, którą otwarto 29 czerwca br. – wystawa jest całoroczna. Ekspozycja przybliży jej historię oraz zaangażowanie w prawa kobiet.

Więcej o słynnej awiatce dowiecie się z poświęconej jej sylwetce strony internetowej: www.ameliaearhart.com

Czytaj również:
Aura dziedzictwa Amelii Earhart

Naukowiec planuje wyodrębnić DNA z pamiątek po Amelii Earhart

Znaleziono szczątki samolotu Amelii Earhart?

Odnaleziono kolejny wrak samolotu potencjalnie należący do Amelii Earhart

Kolejna ekspedycja w poszukiwaniu śladów Amelii Earhart

Pamiątki po Amelii Earhart znalezione na wyspie Nikumaroro?

Kolejna ekspedycja poszukuje śladów zaginionej Amelii Earhart

Amerykańska ekspedycja chce wyjaśnić tajemnice zaginięcia Amali Earhart

MLP zaprasza na Wystawę "Kobiety w przestworzach"

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus