100 rocznica rozpoczęcie lotniczej działalności na Polu Mokotowskim
Teren Pola Mokotowskiego jest miejscem szczególnym na mapie Warszawy. Tu przed 100 laty rozpoczęła się historia polskiego lotnictwa. Odbywały się pierwsze pokazy lotnicze, tworzono zręby polskiego lotnictwa wojskowego, przemysłu lotniczego, instytutów badawczych, aeroklubu oraz linii lotniczych. Tu rozgrywano słynne międzynarodowe zawody samolotowe i balonowe. Siły Powietrzne swoje początki wiążą również z Polem Mokotowskim. Tu formowano pierwsze jednostki lotnicze i szkolono przyszłe kadry. Z sukcesem polskich pilotów w międzynarodowych zawodach samolotowych, wiąże się data Święta Lotnictwa Polskiego. Z Mokotowskiego lotniska odbyły się ostatnie loty polskich samolotów w czasie obrony Warszawy w 1939 r.
10 lat temu z inicjatywy Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz przy pomocy Dzielnicy Ochota został ustawiony pamiątkowy głaz przypominający tradycje tego miejsca.
Obecnie w 2010 r. środowiska weteranów lotnictwa reprezentowane przez Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszenie Lotników Polskich i Odział Warszawsko - Mazowiecki Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, zamierzają uczcić 100 letnią rocznicę rozpoczęcia lotniczej działalności na Polu Mokotowskim okolicznościową uroczystością w dniu 25.09.2010 (sobota), z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych , Sił Powietrznych, centralnych instytucji lotniczych, uczelni, mediów i weteranów lotnictwa z całej Polski.
Początek uroczystości o godz 11:00 przy głazie od strony ulicy Batorego.
W programie przewidziana jest część oficjalną przy głazie pamiątkowym z udziałem kompanii honorowej i orkiestry Sił Powietrznych, pocztów sztandarowych, wystąpieniami okolicznościowymi i złożeniem wieńców.
W otoczeniu głazu planowana jest wystawa modeli historycznych, kiermasz książek i czasopism lotniczych oraz ekspozycja sprzętu latającego. Wystawiona będzie latająca replika samolotu Bleriot XI, który brał udział w pierwszych pionierskich lotach nad Polem Mokotowskim i wsławił się pierwszym przelotem nad kanałem La Manche, jedyny w Polsce egzemplarz samolotu PZL-102 Kos, szybowiec PW-5 skonstruowany na Politechnice Warszawskiej, który został wybrany przez FAI jako standardowy typ do rozgrywania mistrzostw świata w szybownictwie oraz balon wolny.
Przygotowywane jest okolicznościowe wydawnictwo o historii Lotniska Mokotowskiego autorstwa Ryszarda Witkowskiego, które będzie dostępne na uroczystości. Na kiermaszu książek dostępne będą również różne pozycje z historii polskiego lotnictwa
Zapraszamy wszystkich miłośników lotnictwa!
Lesław Karst
Komentarze