Przejdź do treści
Trzy śmigłowce AH-64E APACHE w najnowszej wersji GUARDIAN w locie (fot. Boeing)
Źródło artykułu

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 96 śmigłowców AH-64 Apache

Departament Stanu wyraził zgodę na potencjalną sprzedaż Polsce 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache wraz z uzbrojeniem, wyceniając je na 12 miliardów dolarów – podała należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA).

Jak podano w komunikacie agencji, w pakiecie ze śmigłowcami znajdują się m.in. radary oraz 1844 pociski AGM-114R2 Hellfire, 460 pocisków powietrze-ziemia JAGM, 508 pocisków przeciwlotniczych Stinger.

"Ta proponowana sprzedaż wesprze cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez zwiększenie bezpieczeństwa sojusznika NATO, który działa na rzecz politycznej stabilności i gospodarczego postępu w Europie" – napisano. Agencja notyfikowała o potencjalnej transakcji Kongres.

O złożeniu oferty kupna 96 śmigłowców Apache poinformował już w ubiegłym roku szef MON Mariusz Błaszczak. Podczas ostatniej wizyty w Waszyngtonie minister ogłosił, że na czas finalizacji transakcji i dostarczenia maszyn siły lądowe USA udostępnią Polsce osiem Apache.

"Dlaczego Apache są ważne? Bo świetnie współpracują z Abramsami, bo trafią na wschodnią flankę NATO, do 18. dywizji zmechanizowanej, do 1. brygady lotnictwa wojsk lądowych, by stanowiły wraz z Abramsami zamknięcie +bramy brzeskiej+" – mówił wówczas szef resortu obrony.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony