Przejdź do treści
Cztery samoloty F-16 polskich Sił Powietrznych w locie - widok z dołu (fot. 31.BLT)
Źródło artykułu

CNN: pierwsza grupa ukraińskich pilotów zakończy latem szkolenie na F-16

Pierwszych czterech ukraińskich pilotów ma zakończyć latem szkolenie na myśliwcach F-16 - podała w środę stacja CNN. Piloci rozpoczęli treningi w październiku 2023 roku w amerykańskim stanie Arizona. Pentagon poinformował, że proces szkolenia potrwa co najmniej kilka miesięcy.

Jak powiadomiła rzeczniczka Gwardii Narodowej Arizony kapitan Erin Hannigan, druga grupa, również czterech pilotów, rozpoczęła szkolenie w styczniu, a trzecia czwórka uczy się specjalistycznych terminów języka angielskiego, niezbędnych do pilotowania myśliwca czwartej generacji.

Oczekuje się, że wszyscy piloci ukończą szkolenie między majem a sierpniem - powiedziała Hannigan, choć dokładny harmonogram zależy od postępów w realizacji programu.

W poniedziałek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat poinformował, że infrastruktura na Ukrainie już jest dostosowywana do przyjęcia amerykańskich myśliwców F-16. Jak zaznaczył partnerzy Ukrainy są już gotowi przekazać te maszyny.

W niedzielę portal Ukrainska Prawda przytoczył wypowiedź ministra obrony Litwy Arvydasa Anuszauskasa na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa: "Myślę, że zobaczymy je (F-16) na Ukrainie w czerwcu".

Na początku lutego holenderska minister obrony Kajsa Ollongren poinformowała na platformie X, że jej kraj dostarczy Ukrainie łącznie 24 myśliwce F-16. Również Dania obiecała przekazać Ukrainie swoje maszyny tego typu.

Ministrowie z 11 państw NATO powołali w lipcu 2023 roku na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze F-16. W sierpniu tego roku USA oficjalnie zapewniły Danię i Holandię, że przyspieszą zatwierdzenie wszystkich niezbędnych wniosków stron trzecich o przekazanie F-16 na Ukrainę, aby Kijów otrzymał myśliwce zaraz po przeszkoleniu pilotów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony