Przejdź do treści
Źródło artykułu

W. Brytania: British Airways z mniejszą karą za wyciek danych

Pod koniec lipca 2019 r. informowaliśmy, że linie lotnicze British Airways zostały ukarane rekordową grzywną w wysokości 183 mln funtów za wyciek danych z 2018 roku. Cyberprzestępcy podszywający się pod firmową stronę wyłudzili wówczas dane ponad 400 tys. pasażerów BA.

Według najnowszych informacji British Airways zostały ukarane grzywną w wysokości 20 milionów funtów (26 milionów dolarów) przez Biuro Komisarza ds. Informacji (ICO) w Wielkiej Brytanii w związku z naruszeniem danych osobowych w 2018 r.

Chociaż grzywna jest mniejsza niż 183 miliony funtów, które ICO zapowiedziało w 2019 r., Jest to nadal największa grzywna, jaką kiedykolwiek wydał organ nadzorczy, który powiedział, że należy wziąć pod uwagę „wpływ gospodarczy Covid-19”.

Do cyberataku na system British Airways doszło pomiędzy 21 sierpnia a 5 września 2018 roku. Na skutek niedostatecznej ochrony danych w wyniku hakerskiego ataku wyciekły informacje dotyczące transakcji dokonanych kartami kredytowymi przez ok. 400 tys. pasażerów brytyjskiego przewoźnika. ICO uznało, że BA przetwarzały znaczącą liczbę danych dotyczących swoich pasażerów bez zapewnienia odpowiedniej ich ochrony.

British Airways potrzebowało ponad dwóch miesięcy, aby zdać sobie sprawę, że doszło do naruszenia danych.

Komisarz ds. Informacji Elizabeth Denham powiedziała w oświadczeniu: „Ludzie powierzali BA swoje dane osobowe, a BA nie podjęło odpowiednich środków, aby te dane były bezpieczne”.

„Ich brak działania był nie do przyjęcia i dotknął setki tysięcy ludzi, co mogło wywołać stres i niepokój. Dlatego nałożyliśmy na BA grzywnę w wysokości 20 milionów funtów – największą jak dotąd ”.

Rzecznik British Airways powiedział: „Zaalarmowaliśmy klientów, gdy tylko dowiedzieliśmy się o przestępczym ataku na nasze systemy w 2018 roku i przykro nam, że nie spełniliśmy oczekiwań naszych klientów”. I dodał: „Cieszymy się, że ICO przyznaje, że od czasu ataku dokonaliśmy znacznych ulepszeń w zakresie bezpieczeństwa naszych systemów i że w pełni współpracowaliśmy przy dochodzeniu”.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony