Red Bull Paper Wings 2009 w Białymstoku

Red Bull Paper Wings 2009 w Białymstoku

Po raz pierwszy w tegorocznej edycji Red Bull Paper Wings do udziału w konkursie zgłosiła tak liczna reprezentacja studentek. Polskie eliminacje międzynarodowych zawodów zorganizowane dzisiaj na Wydziale Architektury w Białymstoku przyciągnęły dużą ilość studentów z całego miasta.

Limit osób mogących zapisać się do konkursu został osiągnięty, a wyniki papierowych skrzydeł były równie imponujące, co frekwencja. Najdalej poleciała konstrukcja Kamila Panasiuka (19,6 metra), najdłużej w powietrzu utrzymał się samolot Pawła Buczyńskiego (7 sekund), a najlepiej ocenione akrobacje wykonał papierowy aeroplan Marcina Makowskiego (maksymalne 30 punktów).

Tak głośnego dopingu publiczności jeszcze nie było. Studenci z białostockich uczelni wyjątkowo entuzjastycznie przywitali lotniczą inicjatywę papierowej rywalizacji. Duży wpływ na gorący aplauz przy każdym locie, miała z pewnością mocna reprezentacja studentek, która podczas dzisiejszego konkursu liczyła 21 osób. Spośród trzech konkurencji, w których rozgrywane są zawody Red Bull Paper Wings (lot na dystans, lot na czas oraz lot akrobatyczny), dziewczynom szczególnie przypadł do gustu lot na czas. W sumie podczas tej konkurencji wystartowało 11 zawodniczek. Najlepsza z nich był Justyn Rewyńska, której samolot zawisnął w powietrzu na ponad 5 sekund!

Powietrzna rywalizacja w Białymstoku, pomimo delikatnych akcentów kobiecych, była wyjątkowo zacięta. Startująca w konkurencji lot akrobatyczny Aneta Surmacz była bardzo blisko zdobycia pierwszego miejsca. Jej pierwszy lot otrzymał maksymalną ilość punktów, jednak nieco gorszy wynik drugiego lotu przesądził o zwycięstwie Marcina Makowskiego. Fenomenalne akrobacje papierowego samolotu Marcina otrzymały od sędziów maksymalną ocenę 30 punktów. Taką samą ilość punktów otrzymali studenci z Łodzi i Olsztyna, dlatego o awansie do światowych finałów zadecyduje dogrywka rozegrana 26 marca podczas ostatniego przystanku w Gdańsku.

Dzisiejszego dnia odbywały się także polskie eliminację zawodów Red Bull Paper Wings we Wrocławiu. Studenci startujący w stolicy Dolnego Śląska zdołali pobić rekord polski w konkurencji lot na dystans, osiągając 37 metrów. Dzisiejsze przystanki w Białymstoku i Wrocławiu wprowadziły dużo zmian w rankingu ogólnopolskim. Zwycięzcy z obu eliminacji prowadzą obecnie w dwóch konkurencjach i mają jak na razie największe szanse na zwycięstwo w polskich eliminacjach i udział w międzynarodowych finałach, które odbędą się w maju w Salzburgu.

Źródło: bstok.pl
comments powered by Disqus