Zwalczanie celów nawodnych

Brygada Lotnictwa MW

Dwa dni temu załogi śmigłowców Mi-14PŁ z Grupy Lotniczej w Darłowie doskonaliły swoje umiejętności w zwalczaniu celów nawodnych. Szkolenie z użyciem bomb P-50 odbyło się na poligonie morskim w rejonie Ustki.

Obecnie lotnictwo Marynarki Wojennej posiada na wyposażeniu 8 śmigłowców Mi-14PŁ. Na stałe stacjonują one na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Maszyny te są przeznaczone głównie do poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych, samodzielnie lub w składzie lotniczo - okrętowych grup poszukiwawczo - uderzeniowych. W tym celu wyposażono je w systemy wykrywania i śledzenia okrętów podwodnych: opuszczaną stację hydroakustyczną, detektor anomalii magnetycznych oraz wyrzucane pławy radiohydroakustyczne. Mi-14PŁ mogą być uzbrojone w bomby głębinowe PŁAB-250-120 lub bomby P-50. Są również przystosowane do przenoszenia torpedy MU-90. Śmigłowce te mogą także współdziałać z okrętami przekazując dane o wykrytych celach nawodnych.

Mi-14PŁ mają na swoim koncie ponad 30 lat służby w lotnictwie Marynarki Wojennej. Pomimo tego nadal stanowią główną siłę uderzeniową lotnictwa morskiego. W tym roku uczestniczyły między innymi w manewrach Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzu Północnym, których głównym celem było doskonalenie poziomu wyszkolenia sił NATO w aspekcie prowadzenia operacji zwalczania okrętów podwodnych. Ze względu na kończący się resurs pierwsze cztery tego typu maszyny zostaną wycofane z eksploatacji w latach 2013 – 2015.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus