Zawsze gotowi nieść pomoc na morzu
Lotnicy z Marynarki Wojennej jako jedyni w kraju utrzymują ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Utrzymywanie takiej gotowości wymaga między innymi ciągłych treningów w podejmowaniu rozbitków z wody i jednostek pływających w dzień i w nocy.
Wczoraj w 43.Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach odbyło się szkolenie lotnicze z udziałem załóg samolotów transportowych An-28TD, śmigłowców Mi-2 oraz załóg śmigłowców ratowniczych W-3RM. Specyfika zadań personelu klucza śmigłowców W-3RM wymaga aby oprócz standardowych ćwiczeń jakie wykonują załogi innych statków powietrznych, systematycznie szkolili się w wykonywaniu zadań ratowniczych nad morzem.
Wczorajsze loty załóg ratowniczych „Anakond” obejmowały operację opuszczania i podjęcia ratownika z wody oraz współpracę z kutrem K-5 z Dywizjonu Pomocniczych Jednostek Pływających, podczas której przećwiczono procedury prowadzenia korespondencji, opuszczanie i podejmowanie ratownika z pokładu oraz podejmowanie noszy. Zadania ratownicze przetrenowano zarówno w dzień jak i w nocy, z użyciem lotniczych pław sygnalizacyjnych (LPS) służących do oznaczenia miejsca prowadzonej akcji i uchwycenia punktu odniesienia podczas zawisu śmigłowca nad wodą. Tego typu ćwiczenia mają na celu przygotowanie załóg śmigłowców do realnych działań ratowniczych nad obszarami morskimi prowadzonymi podczas dyżurów bojowych. We wczorajszych lotach uczestniczyli: kmdr ppor. pil. Waldemar Orliński, kpt. mar. pil. Janusz Żytko, kpt. mar. pil. Marcin Abłażewicz, chor. szt. mar. pil. Waldemar Domański oraz ratownik chor. mar. Grzegorz Burakowski i technik pokładowy mł. chor. szt. mar. Dariusz Dudulski.
Zabezpieczenie polskiej strefy SAR (ang. Search and Rescue - poszukiwania i ratownictwa) na Bałtyku wynika między innymi z podpisanej 27 kwietnia 1979 roku w Hamburgu Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Realizując to zadanie lotnicy Marynarki Wojennej ściśle współpracują z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa odpowiedzialną za koordynowanie akcji ratowania życia na morzu. Marynarka Wojenna utrzymuje w całodobowej gotowości do działań SAR załogi dwóch śmigłowców ratowniczych (na lotniskach w Gdyni i Darłowie) oraz samolotu patrolowego (na lotnisku w Siemirowicach).
W ciągu dwóch ostatnich dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 514 akcjach ratowniczych na morzu udzielając pomocy 264 osobom.
tekst i foto: kmdr ppor. Czesław Cichy
Komentarze