Przejdź do treści
Źródło artykułu

Załoga Anakondy w akcji ratowniczej na promie

W piątkowy wieczór załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, pospieszyła z pomocą choremu pasażerowi promu Stena Spirit. Poszkodowany, obywatel Szwecji, został ewakuowany na stały ląd.

W piątek, 28 sierpnia, o godzinie 21:21 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "pomoc medyczna”. Jeden z pasażerów, promu Stena Spirit, obywatel Szwecji, skarżył się na bardzo silne bóle brzucha.

Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. Pawła Bugajskiego, osiągnęła gotowość do działań dziesięć minut później i o godz. 21:40 wystartowała w kierunku promu, który znajdował się ok. 10 km na północ od Helu. Nad jednostką śmigłowiec dokonał zawisu, a na jej pokład opuszczono ratownika, który dokonał oceny sytuacji. O godz. 22:07, poszkodowany, podjęty został na pokład śmigłowca, który natychmiast rozpoczął powrót do lotniska Oksywie.

Lądowanie nastąpiło o godzinie 22:18 i poszkodowany został przekazany, oczekującym na lotnisku służbom medycznym.

Była to 684 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i osiemnasta przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 364 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony