Przejdź do treści
Źródło artykułu

Trzy ćwiczenia w cztery dni

36 godzin w powietrzu spędziły w ubiegłym tygodniu statki powietrzne lotnictwa morskiego uczestnicząc w kilku epizodach trzech różnych ćwiczeń. W ciągu czterech dni załogi samolotów patrolowo – rozpoznawczych i śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych zrealizowały 12 wylotów. Współdziałały z okrętami, samolotami uderzeniowymi Sił Powietrznych oraz Wojskami Specjalnymi. W przygotowaniu i zabezpieczeniu tych działań uczestniczył personel wszystkich jednostek Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Od poniedziałku, 10 maja, na poligonach morskich Bałtyku odbywało się ćwiczenie taktyczne Dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych (dOZOP) wchodzącego w skład 3. Flotylli Okrętów W Gdyni. W ramach tego ćwiczenia załogi patrolowo – rozpoznawczych Bryz wykonywały zadania symulowanego nalotu oraz wskazywania celów znajdujących się poza zasięgiem widzialności i środków rozpoznania okrętów. W ćwiczeniu dOZOP uczestniczyły również załogi śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ z 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej i pokładowych SH-2G z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej. Śmigłowce prowadziły działania osłony przed atakami okrętu podwodnego oraz korygowania ognia artylerii pokładowej. Załogi SH-2G w ramach ćwiczeń wykonywały operacje z pokładu okrętu w dzień i w nocy. Manewry z udziałem fregaty ORP „Gen. K. Pułaski”, korwety ZOP ORP „Kaszub”, okrętu podwodnego ORP „Kondor” oraz trzech okrętów rakietowych typu Orkan zakończyły się w piątek, 14 maja.

W dniach od 10 do 11 maja samolot monitoringu ekologicznego An-28E wyposażony w system identyfikacji jednostek nawodnych AIS oraz śmigłowiec SH-2G uczestniczyły w morskim eksperymencie pod kryptonimem CAP DEMO. W ramach tego przedsięwzięcia lotnicy morscy między innymi prowadzili rozpoznanie i identyfikację jednostek nawodnych oraz współdziałali z Wojskami Specjalnymi. Więcej informacji na temat eksperymentu na stronie internetowej MON.

W środę, 12 maja, samolot lotnictwa morskiego uczestniczył również w ćwiczeniach „Eagle Talon”. W ramach tych ćwiczeń załoga patrolowo – rozpoznawczej Bryzy Bis z 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej współdziałała z samolotami uderzeniowymi 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego prowadząc rozpoznanie obiektów nawodnych i przekazując informacje o potencjalnych celach ataku.

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jednym z trzech związków taktycznych morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych. Na wyposażeniu eskadr brygady stacjonujących na lotniskach w Gdyni Babich Dołach, Darłowie i Siemirowicach znajduje się obecnie 40 statków powietrznych. Są to samoloty patrolowo – rozpoznawcze An-28B1R i An-28B1RM Bis, samoloty monitoringu ekologicznego An-28E, samoloty transportowe An-28TD, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowce pokładowe SH-2G, śmigłowce ratownicze Mi-14PS i W-3RM „Anakonda”, śmigłowce transportowe Mi-17 i W-3T oraz śmigłowce Mi-2. Ze względu na swoją specyfikę jest to jedyny lotniczy związek taktyczny wyspecjalizowany w poszukiwaniu, śledzeniu i niszczeniu okrętów podwodnych, rozpoznaniu i wskazywaniu celów nawodnych oraz prowadzeniu działań ratowniczych nad obszarami morskimi.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony