Przejdź do treści
Spotkanie z załogą samolotu patrolowego Bryza (fot. Marian Kluczyński)
Źródło artykułu

Spotkanie z załogą samolotu patrolowego Bryza

26 i 27 sierpnia sekretarz stanu MON Czesław Mroczek przebywał z wizytą w 3. Flotylli Okrętów. W środę zapoznał się z wyposażeniem i zadaniami Morskiej Jednostki Rakietowej. Spotkał się również z załogą pełniącą dyżur na samolocie patrolowym Bryza.

Pobyt w jednostkach Marynarki Wojennej Sekretarz Stanu rozpoczął od zapoznania się z Morską Jednostką Rakietową. Na lotnisku w Siemirowicach gościa powitał Dowódca Generalny RSZ gen. broni dr Mirosław Różański wraz z Inspektorem Marynarki Wojennej wiceadmirałem Marianem Ambroziakiem. Gospodarzami wizyty byli: szef Sztabu 3. Flotylli Okrętów komandor Grzegorz Tarkowski, dowódca Morskiej Jednostki Rakietowej komandor Roman Bubel oraz dowódca 44 Bazy Lotnictwa Morskiego komandor pil. Andrzej Szczotka. Podczas spotkania zaprezentowano system szkolenia, bazę dydaktyczną, a także strukturę, zadania, sprzęt wojskowy i infrastrukturę Morskiej Jednostki Rakietowej.

Minister spotkał się również z załogą samolotu patrolowo-rozpoznawczego pełniącą dyżur bojowy na lotnisku w Siemirowicach, zapoznał się z wyposażeniem specjalistycznym maszyny oraz zadaniami realizowanymi przez załogi morskiej wersji Bryzy.

 
(fot. Marian Kluczyński)

Samoloty patrolowo-rozpoznawcze Bryza znajdują się na wyposażeniu 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Główne zadania realizowane przez ich załogi to patrolowanie obszarów morskich, rozpoznanie jednostek nawodnych, wskazywanie celów ataku zarówno okrętom rakietowym jak i samolotom bojowym a także wsparcie misji poszukiwawczo-ratowniczych. Samoloty w wersji An-28B1R wyposażone są w radar obserwacji obiektów nawodnych, system transmisji danych oraz system namierzania sygnałów z radiostacji ratowniczych. Maszyna w wersji An-28B1RM Bis dzięki wyrzucanym pławom radiohydroakustycznym oraz detektorowi anomalii magnetycznych jest również przystosowana do wykrywania i śledzenia zanurzonych okrętów podwodnych. Bryza Bis ma także możliwość prowadzenia działań rozpoznania elektronicznego.

Od początku tego roku załogi dyżurne samolotów Bryza z Siemirowic wykonały 70 lotów patrolowych na rzecz krajowego i sojuszniczego systemu rozpoznania osiągając łączny nalot ponad 200 godzin.

kmdr ppor. Czesław Cichy
oficer prasowy BLMW

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony