Śmigłowiec W-3WARM w kolejnej akcji poszukiwawczo-ratowniczej
Załoga dyżurna SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego wystartowała wczoraj wieczorem do kolejnej w tym roku akcji poszukiwawczo-ratowniczej. Poszkodowany, załogant kutra rybackiego, został ewakuowany na ląd statkiem MSPiR.
Wczoraj (17 grudnia), w godzinach wieczornych, załoga śmigłowca ratownictwa morskiego W-3WARM Anakonda, pełniąca dyżur SAR w Gdyni-Babich Dołach, otrzymała zadanie podjęcia poszkodowanego z jednostki rybackiej, znajdującej się ok. 12 km na wschód od Juraty. Dowodzona przez kpt. pil. Piotra Bugajskiego załoga osiągnęła gotowość do działań o godz. 22.10. Start śmigłowca nastąpił o 22.21, i po około 15 minutach lotu pilot rozpoczął manewr podejścia do kutra rybackiego. Podczas manewru załoga otrzymała informację od służb koordynujących o przerwaniu akcji. Poszkodowany został podjęty na pokład statku ratowniczego Bryza z Brzegowej Stacji Ratowniczej we Władysławowie i przetransportowany do portu w Helu. Śmigłowiec lądował na lotnisku Oksywie o 22.50.
Była to 21 akcja poszukiwawczo - ratownicza przeprowadza przez załogę SAR BLMW w 2018 roku i 638 od początku istnienia BLMW. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza w obszarze obejmującym ponad 30 000 km2 powierzchni morza, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim". W ramach Krajowego Systemu Ratownictwa Morskiego i Lotniczego, w strefie odpowiedzialności BLMW, znajduje się także 100 km pas lądu przyległy do wybrzeża morskiego. Całodobowy dyżur pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. System ratownictwa w polskiej strefie odpowiedzialności SAR na Bałtyku, wspiera także załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.
Komentarze