Śmigłowiec W-3RM Anakonda na ćwiczeniu Renegade/Sarex-15/II
Załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM Anakonda uczestniczyła 13 października w jednym z epizodów ćwiczenia Dowództwa Operacyjnego RSZ pod kryptonimem Renagade/Sarex-15/II. Jej zadaniem była ewakuacja poszkodowanych osób z pokładu okrętu na ląd.
W rolę poszkodowanych osób wcielili się podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej. Do podjęcia pozorantów z okrętu ratowniczego ORP „Lech” załoga Anakondy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni babich Dołach wykorzystała tzw. trójkąt ratowniczy.
Renegade/Sarex to cykliczne ćwiczenie taktyczno-specjalne prowadzone przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Celem ćwiczenia jest sprawdzenie gotowości elementów resortu obrony narodowej oraz podmiotów cywilnych do przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Scenariusz drugiej w tym roku edycji tego ćwiczenia zakłada między innymi próbę dokonania ataków na ważne obiekty użyteczności publicznej z użyciem statku powietrznego opanowanego przez terrorystów, naruszenie rejonu ograniczonych lotów, powstanie na okręcie obcej bandery sytuacji zagrażającej życiu członków załogi i konieczność ich ewakuacji oraz prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczej po katastrofie samolotu pasażerskiego. W ramach Rnegade/Sarex przeprowadzony będzie również trening powszechnego alarmowania i ostrzegania ludności w wybranych regionach kraju.
Jako główny ćwiczący zaangażowane są Siły Zbrojne RP oraz instytucje cywilne mające wpływ na bezpieczeństwo w kraju: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami, Żandarmeria Wojskowa, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Szefostwo Służby Ruchu Lotniczego SZ RP, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Centrum Antyterrorystyczne ABW, Urząd ds. Cudzoziemców, Grupa Karkonoska GOPR, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego, Urząd Morski w Gdyni oraz administracja rządowa.
Więcej informacji nt. ćwiczenia w komunikacie na stronie internetowej Dowództwa Operacyjnego RSZ.
Śmigłowce W-3RM to maszyny przeznaczone do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Podnoszenie rozbitków na ich pokład może się odbywać za pomocą pętli, trójkąta ratowniczego, kosza lub noszy. W skład załogi wchodzi do 5 osób: dowódca, drugi pilot, technik, ratownik oraz opcjonalnie lekarz. Anakonda może zabrać na pokład do 8 rozbitków, w pozycji leżącej 2.
Zobacz więcej zdjęć z ćwiczenia
Tekst i foto: kmdr ppor. Czesław Cichy
oficer prasowy BLMW
Komentarze