Przejdź do treści
Brygada Lotnictwa MW
Źródło artykułu

Śmigłowiec Marynarki Wojennej w akcji ratowniczej na Bałtyku

W poniedziałek 4 stycznia, o godzinie 19:11 służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane, że około 20 mil morskich na północny-wschód od Rozewia pomocy potrzebuje jednostka pływająca z 5 osobami na pokładzie. Do akcji ratowniczej wystartował śmigłowiec Marynarki Wojennej „Anakonda”.

Ze wstępnych informacji przekazanych służbom ratowniczym wynikało, że jednostka ta (zagranicznej bandery) nabiera wody. Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni zaalarmowało Marynarkę Wojenną. Służby operacyjne MW wysłały w ten rejon śmigłowiec „Anakonda”.

Śmigłowiec wystartował o godzinie 19:30. Po ok. 20 minutach lotu załoga śmigłowca osiągnęła rejon akcji i rozpoznała jednostkę pływającą (kuter rybacki) która wzywała pomocy. Rybacy z tej jednostki walczyli o utrzymanie jej na wodzie. Śmigłowiec Marynarki Wojennej asystował rybakom pozostając na pozycji w gotowości do ich podjęcia na wypadek, gdyby jednostka zaczęła tonąć. Cały czas załoga śmigłowca utrzymywała łączność radiową z kutrem rybackim. „Anakonda” operowała w rejonie aż do czasu przybycia na miejsce statku Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa „Bryza”. Załoga statku ratowniczego przejęła akcję w rejonie od załogi śmigłowca Marynarki Wojennej. Więcej informacji na temat dalszego przebiegu akcji udziela MRCK Gdynia (MSPiR).

Śmigłowiec „Anakonda”, o godz. 20:45, powrócił na lotnisko Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach. Załoga odtworzyła gotowość do ewentualnych kolejnych startów.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej „Anakonda”:

por. mar. pil. Piotr Dejnek (dowódca załogi);
por. mar. pil. Artur Kasprzak (2 pilot);
por. mar. Tomasz Sikora (lekarz);
mł. chor. sztab. mar. Stanisław Czujkowski (ratownik);
st. bosman sztab. Mirosław Ochtera (technik)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony