Służba w święta Brygady Lotniczej MW

Śmigłowiec Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

Przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku załogi śmigłowców ratowniczych i samolotu patrolowego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej będą w gotowości do startu na wezwanie o pomoc z morza. Każdego dnia na lotniskach w Gdyni Babich Dołach, Siemirowicach i Darłowie dyżur będzie pełnić 140 żołnierzy.

Przez cały okres Świąt w gotowości do niesienia pomocy każdemu potrzebującemu na morzu będą załogi śmigłowców ratowniczych W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R pełniące dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego. Dyżury śmigłowców pełnione są na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. Polska strefa odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue - poszukiwania i ratownictwa) na Bałtyku obejmuje powierzchnię ponad 30 000 km2 a Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W ciągłej gotowości do startu z lotniska w Siemirowicach będzie również załoga samolotu patrolowo – rozpoznawczego Bryza pełniąca dyżur w krajowym systemie rozpoznania i wsparcia działań SAR.

Funkcjonowanie lotnisk Marynarki Wojennej będą zabezpieczały: obsady Wojskowych Portów Lotniczych, Lotniskowych Biur Meteorologicznych, specjaliści służb technicznych i medycznych, Wojskowej Straży Pożarnej oraz służby dyżurne Baz Lotnictwa Morskiego i Dyżurna Służba Operacyjna BLMW.

7 żołnierzy jednostek lotnictwa morskiego spędzi święta na służbie w Polskich Kontyngentach Wojskowych w Afganistanie oraz Bośni i Hercegowinie.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia wszystkim żołnierzom, pracownikom wojska, weteranom lotnictwa morskiego i ich rodzinom składam najserdeczniejsze życzenia. Niech nadchodzące Święta będą dla każdego niezapomnianym czasem spędzonym w gronie najbliższych. Do żołnierzy pozostających w tym szczególnym czasie na służbie w kraju i za granicą kieruję życzenia zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności. Wszystkim życzę również szczęścia w nadchodzącym Nowym 2013 Roku!!!

Dowódca Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej
kmdr pil. Tadeusz Drybczewski

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus