Rocznica utworzenia lotnictwa morskiego
W środę, 15 lipca, minęła 89 rocznica utworzenia lotnictwa w strukturach Marynarki Wojennej. Wtedy to z Bazy Lotnictwa Morskiego w Pucku wystartował pierwszy wodnosamolot z banderą Marynarki Wojennej na kadłubie. Dzień ten stał się początkiem obecności polskich skrzydeł morskich nad Bałtykiem. Z tej okazji lotnicy morscy spotkali się w Gdyni na okolicznościowej zbiórce.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym MW w Gdyni – Oksywiu w intencji lotników morskich. Następnie złożono wiązanki kwiatów na mogiłach poległych lotników na cmentarzu Marynarki Wojennej. O godzinie 14:00 na rocznicowej zbiórce kadry i pracowników wojska Brygady Lotnictwa MW odczytany został rozkaz okolicznościowy.
Dzisiejsze lotnictwo morskie to trzy eskadry i dwie bazy lotnicze funkcjonujące w strukturze jednego z trzech związków taktycznych Marynarki Wojennej - Brygady Lotnictwa MW. Lotnictwo Marynarki Wojennej posiada na wyposażeniu samoloty patrolowo – rozpoznawcze An-28B1R, samoloty monitoringu ekologicznego An-28E i transportowe An-28TD, śmigłowce ratownicze W-3 RM „Anakonda” i Mi-14 PS, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) Mi-14 PŁ, śmigłowce pokładowe ZOP Kaman SH-2G, śmigłowce transportowe W-3T, Mi-17 oraz śmigłowce Mi-2.
Załogi samolotów i śmigłowców realizują zadania poszukiwania, rozpoznawania i zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych, we współdziałaniu z siłami okrętowymi i samodzielnie. Patrolują obszary morskie i prowadzą monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej we współdziałaniu z Urzędem Morskim w Gdyni. Pełnią dyżury bojowe i ratownicze. Śmigłowce ratownicze co roku biorą udział w kilkudziesięciu akcjach ratowniczych w polskiej strefie odpowiedzialności SAR na Bałtyku i strefie przybrzeżnej. Załogi samolotów i śmigłowców realizują też zadania transportowe. W mijającym roku samoloty i śmigłowce lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyły w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach współpracując z siłami okrętowymi i lotniczymi NATO oraz państw członkowskich programu „Partnerstwo dla Pokoju”, a śmigłowiec pokładowy SH-2G wziął udział w misji antyterrorystycznej „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym na pokładzie fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”.
Komentarze