Ratownicza „czternastka” poleciała na „SAREX”

Śmigłowiec ratowniczy Mi-14PS - 29. Darłowska Eskadra Lotnicza/ fot. kmdr ppor. Czesław Cichy

Symulacja katastrofy na morzu oraz masowa ewakuacja to główne elementy odbywającego się w rejonie duńskiej wyspy Bornholm ćwiczenia z udziałem śmigłowca Mi-14PS z 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej. 28 wojskowych i cywilnych jednostek nawodnych, 8 samolotów i śmigłowców oraz 3 grupy nurków z siedmiu państw rozpoczęło wczoraj największe na Bałtyku i jedne z największych w Europie manewry ratownicze.

Do 8 maja potrwają rozpoczęte wczoraj największe na Bałtyku manewry ratownicze pod kryptonimem „Baltic Sarex 2010”. W ćwiczeniu uczestniczą jednostki nawodne samoloty i śmigłowce z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Niemiec, Polski i Szwecji. Dzisiaj rano do zgrupowania śmigłowców ratowniczych na duńskim lotnisku Ronne dołączyła załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14PS z 29. Eskadry Lotniczej w Darłowie pod dowództwem kpt. mar. pil. Andrzeja Wawulskiego. Pozostali członkowie załogi to por. mar. pil. Marcin Hope (drugi pilot) , kpt. mar. Paweł Koziński (lekarz pokładowy), chor. szt. mar. Marek Walasik (technik pokładowy) oraz bosm. szt. Robert Merta (ratownik). Wraz z załogą „czternastki” w ćwiczeniu uczestniczy również przedstawiciel 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej z Siemirowic - por. mar. pil. Piotr Okoński. Udział pilota samolotu patrolowo – rozpoznawczego w manewrach jest elementem przygotowania załogi Bryzy do roli koordynatora działań ratowniczych z powietrza.

Głównym zadaniem załogi polskiego śmigłowca będzie wsparcie działań ratowniczych prowadzonych przez jednostki nawodne, trening z koordynacji działań ratowniczych międzynarodowego komponentu lotniczego oraz udział w symulowanej masowej ewakuacji pasażerów promu. W ubiegłym roku, kiedy po raz pierwszy przeprowadzono ćwiczenie masowej ewakuacji, załoga śmigłowca Mi-14PS podjęła na swój pokład najwięcej poszkodowanych w jednym „podejściu” (patrz: „Sarex 09).

Do udziału w manewrach polska Marynarka Wojenna skierowała również okręt ratowniczy ORP „Zbyszko“ z zaokrętowaną na nim drużyną Brzegowej Grupy Ratownictwa oraz nurkami ratownictwa morskiego.

„Baltic Sarex” jest corocznym ćwiczeniem ratowniczym organizowanym w ramach programu „Partnerstwo dla Pokoju” oraz zgodnie ze standardami IMO (International Maritime Organisation). Jego zasadniczym celem jest doskonalenie współpracy międzynarodowej w działaniach na rzecz ratowania życia na morzu. W ciągu ostatnich 10 lat do udziału w ćwiczeniu Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej wydzielała załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PS i W-3RM „Anakonda”. W związku z kończącym się resursem ostatniego eksploatowanego przez polskie lotnictwo morskie „PS-a” to ostatni „Baltic Sarex” z udziałem tego typu maszyny.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus