Przygotowania do „Baltic Sarex 2012”

por. mar. pil. Marcin Hope/ fot. kmdr ppor. Czesław Cichy

Na lotnisko w Gdyni Babich Dołach powrócili dzisiaj uczestnicy głównej konferencji planistycznej do tegorocznego ćwiczenia „Baltic Sarex”. Konferencja z udziałem przedstawicieli Marynarki Wojennej oraz Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odbyła się w Roenne na duńskiej wyspie Bornholm.

Uczestnicy konferencji dotarli na lotnisko Roenne w ubiegły wtorek na pokładzie samolotu transportowego An-28TD. Podczas ustalania szczegółów przebiegu ćwiczenia Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej reprezentował por. mar. pil. Marcin Hope z Grupy Lotniczej Darłowo. W tym roku po raz pierwszy w międzynarodowych manewrach wojskowych i cywilnych służb ratowniczych będzie uczestniczył śmigłowiec Mi-14PŁ/R.

Baltic Sarex jest największym na Bałtyku i jednym z największych w Europie, międzynarodowym ćwiczeniem ratowniczym organizowanym w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju oraz zgodnie ze standardami IMO (International Maritime Organisation). Jego zasadniczym celem jest doskonalenie współpracy międzynarodowej w działaniach na rzecz ratowania życia na morzu. Jednym z ważniejszych elementów tego ćwiczenia jest tzw. Multisarex. Wówczas wszystkie uczestniczące w manewrach jednostki nawodne oraz samoloty i śmigłowce zaangażowane są jednocześnie w prowadzenie działań ratowniczych na morzu. Od kilu lat scenariusz ćwiczenia zawiera również element masowej ewakuacji z jednostki pasażerskiej. W 2009 roku załoga śmigłowca Mi-14PS z Darłowa podjęła w na pokład 12 rozbitków w jednym „podejściu” – najwięcej ze wszystkich śmigłowców uczestniczących w tym elemencie ćwiczenia.

Zobacz: Zakończenie ćwiczeń ratowniczych

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus