Pracowity weekend załóg SAR

W-3WARM Anakonda na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

W piątkowe popołudnie załoga dyżurna SAR poszukiwała zaginionych nastolatków w rejonie plaży w Gdańsku-Brzeźnie, odnajdując jednego z poszkodowanych. W niedzielny wieczór załoga SAR z Darłowa poszukiwała zaginionych kajakarzy.

W piątek, 28 czerwca, tuż po godzinie 13.00 załoga śmigłowca W-3WARM Anakonda, pełniąca dyżur ratowniczy w Gdyni-Babich Dołach, otrzymała zadanie lotu w rejon plaży w Gdańsku-Brzeźnie i poszukiwania dwojga nastolatków, z którymi po wejściu do wody urwał się kontakt wzrokowy. Śmigłowiec dowodzony przez kpt. pil. Pawła Januszko osiągnął gotowość do działań o godzinie 13.09, startując, kilka minut później, w kierunku wyznaczonego rejonu. Na miejscu poszukiwania prowadziła już Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, policja, straż pożarna i WOPR. O godzinie 13.26 załoga rozpoczęła poszukiwania i dziesięć minut później zlokalizowała poszkodowanego, oznaczając miejsce pławkami dymnymi. Po wyjęciu poszkodowanego z wody przez służby ratownicze wznowiono poszukiwanie drugiej osoby. O godzinie 15.28 załoga przerwała zadanie ze względu na pozostałość paliwa i powróciła na lotnisko, lądując dziesięć minut później. Drugiego z poszukiwanych odnalazły służby ratownicze już po powrocie śmigłowca na macierzyste lotnisko. Niestety mimo prowadzonej akcji resuscytacyjnej obydwaj nastolatkowe zmarli.

W niedzielę, 30 czerwca sygnał ratowniczy dotarł do załogi SAR z 44. Kaszubko-Darłowskiej Bazy Lotnictwa Morskiego, dyżurującej na lotnisku w Darłowie. Alarm dotyczył poszukiwania rozbitków w wodzie i kajaka, którym się poruszali pomiędzy Międzyzdrojami i Świnoujściem. Start śmigłowca Mi-14PŁ/R, z załogą dowodzoną przez kpt. pil. Sławomira Krzyszczaka nastąpił o godzinie 22.45. Po starcie załoga nawiązała kontakt radiowy ze służbami koordynującymi akcję i otrzymała zadanie przeszukania linii brzegowej na odcinku Międzyzdroje – Świnoujście, w kierunku północnym. O godzinie 23.50, piętnaście minut po rozpoczęciu poszukiwań załoga została poinformowana o zakończeniu poszukiwań. Pięć minut później śmigłowiec opuścił rejon i lądował na lotnisku w Darłowie o godzinie 0.38.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus