Przejdź do treści
Pożegnanie IV zmiany PKW EU SOPHIA (fot. st. chor. sztab. Sławomir Bunia)
Źródło artykułu

Pożegnanie IV zmiany PKW EU SOPHIA

W poniedziałkowe południe (30 września) na płycie lotniska 44 Bazy Lotnictwa Morskiego uroczyście pożegnano odlatujących na teatr działań żołnierzy IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA.

Lotnictwa Marynarki Wojennej formującej PKW oraz przedstawiciel Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, kmdr pil. Jarosław Czerwonko, oraz przedstawiciel Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przyjmującego sformowany Kontyngent w operacyjne podporządkowanie, płk. Dariusz Skrocki. Uroczystość pożegnania IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Unii Europejskiej SOPHIA odbyła się na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach, która formuje główny element kontyngentu grupę Lotniczą z samolotem M28B 1R.

Wśród żegnających wyruszających na misję żołnierzy były także rodziny, dowódcy baz BLMW oraz dowódcy jednostek formujących zmianę PKW. Dowódcy przekazujący i przyjmujący PKW w operacyjne podporządkowanie podkreślali w swoich przemówieniach jak ważną misją jest PKW EU SOPHIA oraz zaangażowanie polskich żołnierzy na południowej flance NATO.

 
(fot. st. chor. sztab. Sławomir Bunia)

Okolicznościowe przemówienie wygłosił także dowódca IV zmiany PKW kmdr por. pil. Sebastian Stypułkowski z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów oraz pamiątkowym zdjęciem. W najbliższych dniach całość sił IV zmiany PKW przemieszczona zostanie na teatr działań.

Misja Unii Europejskiej została ustanowiona w maju 2015 roku, w celu rozbijania przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, otrzymała nazwę Sophia. W grudniu 2018 roku Rada UE przedłużyła mandat operacji EUNAVFOR MED SOPHIA do 31 marca 2019 roku. Główne zadania PKW EU SOPHIA to działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.

W drugiej połowie 2017 roku Dowódca Brygady lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymał zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA, który miał działać w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej EUNAVFOR MED. W październiku 2017 r. i styczniu 2018 r. przeprowadzono rekonesanse bazy NATO Sigonella, położonej na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. Celem rekonesansu było sprawdzenie możliwości i specyfiki prowadzenia operacji lotniczych oraz logistycznego zabezpieczenia PKW. 31 stycznia 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wydał postanowienie o użyciu Polskiego kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w południowym rejonie środkowej części Morza Śródziemnego.

12 lutego 2018 roku, na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach odbyła się uroczystość pożegnania I zmiany PKW EU Sophia, który dwa tygodnie później rozpoczęła wykonywanie zadań mandatowych na teatrze działań. Podstawowym środkiem PKW EU SOPHIA jest samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Od sierpnia br. z bazy w Sigonelli operuje maszyna o numerze 1017, która uczestniczy w misji już po raz czwarty. W trakcie działań PKW dostrzeżono potrzebę doposażenia samolotów biorących udział w misji w dodatkowe systemy: łączności satelitarnej SATCOM, automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS oraz dodatkowe radiostacje dla nawigatorów. Modernizację, w trakcie rotacji maszyn do kraju, na podstawie umowy zawartej przez Inspektorat Wsparcia, przeprowadził producent samolotu PZL Mielec.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony