Pilot i technik roku w Marynarce Wojennej
W ubiegłą sobotę w Warszawie odbył się jubileuszowy, XV Bal Lotników i Polskiej Obronności. Podczas imprezy zorganizowanej przez Agencję Lotniczą ALTAIR – wydawcę „Skrzydlatej Polski” kpt. mar. pil. Mariusz Dawidczyk oraz kpt. mar. Romuald Polański z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej zostali wyróżnieni tytułami pilota i technika roku.
Dowódca klucza śmigłowców pokładowych SH-2G z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej w Gdyni Babich Dołach kpt. mar. pil. Mariusz Dawidczyk oraz szef techniki lotniczej 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej w Siemirowicach zostali wyróżnieni podczas XV Balu Lotników i Polskiej Obronności. Imprezę zorganizowała Agencja Lotnicza ALTAIR przy wsparciu Krajowej Rady Lotnictwa, Dowództwa Sił Powietrznych, Aeroklubu Polskiego oraz Fundacji Otwartych Serc im. Bogusi Nykiel-Ostrowskiej.
Kpt. mar. pil. Mariusz DAWIDCZYK jest absolwentem Liceum Lotniczego i Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie oraz studiów dyplomowych w Akademii Marynarki Wojennej. Od początku swoją służbę pełni w lotnictwie Marynarki Wojennej. Swoje pierwsze stanowisko, pilota – nawigatora, objął w styczniu 1994 roku w 40. Eskadrze Śmigłowców ZOP w Darłowie. W grudniu tego samego roku został dowódcą załogi. Następnie służył w 2. Dywizjonie Lotniczym jako dowódca załogi – starszy pilot a po przeformowaniu jednostek Brygady Lotnictwa MW, od 1 stycznia 2003 roku w 29. Eskadrze Lotniczej na stanowisku dowódcy załogi. W 2003 roku był w składzie pierwszych dwóch załóg, które w Stanach Zjednoczonych przeszły szkolenie na nowy w Siłach Zbrojnych RP typ śmigłowca pozyskanego wraz z transferem fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry - Kaman SH-2G. Po powrocie rozpoczął służbę w nowo sformowanym kluczu śmigłowców pokładowych, który wszedł w skład 28. Puckiej Eskadry Lotniczej. Początkowo służył na stanowisku pilota – nawigatora, następnie od lipca 2004 roku jako starszy pilot klucza. 1 marca 2007 roku objął obowiązki dowódcy klucza śmigłowców pokładowych SH-2G. Latał na samolotach Zlin-42 i Ts-11 oraz na śmigłowcach Mi-2, W-3. W powietrzu spędził ponad 2000 godzin, w tym 700 na śmigłowcach pokładowych. Dwukrotnie (w 2006 i 2008 roku), na pokładzie fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski” brał udział w operacji antyterrorystycznej Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzu Śródziemnym „Active Endeavour”, ostatnio jako dowódca komponentu lotniczego Polskiego Kontyngentu Wojskowego Pułaski operującego w składzie stałego zespołu okrętów Sił Odpowiedzi NATO SNMG-1 (Standing NATO Maritime Group 1). Kpt. Dawidczyk ma na swoim koncie ponad 500 startów i lądowań na pokładach okręów.
Kpt. mar. Romuald POLAŃSKI jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Przez wiele lat służył na lotnisku w Darłowie, początkowo jako dowódca klucza eksploatacji śmigłowców w 16. Pułku Lotnictwa Specjalnego, potem w 7. Pułku Lotnictwa Specjalnego i 40. Eskadrze Zwalczania Okrętów Podwodnych i Ratownictwa. Od 1995 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy eskadry do spraw inżynieryjno - lotniczych w 2. Dywizjonie Lotniczym. Trzy lata później został wyznaczony na stanowisko inżyniera sekcji. Po przeformowaniu jednostek Brygady Lotnictwa MW został dowódcą klucza eksploatacji w kluczu śmigłowców ZOP 29. Eskadry Lotniczej a następnie dowódcą klucza eksploatacji w Grupie Poszukiwawczo – Ratowniczej darłowskiej eskadry. W 2007 roku objął obowiązki szefa techniki lotniczej 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej w Siemirowicach. Jego obecny nalot to 1250 godzin.
Komentarze