Pierwszy dyżur PŁ/R-A
W 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie zakończył się etap wdrażania do służby zmodernizowanych śmigłowców Mi-14PŁ/R. Dzisiaj rano maszyna tego typu objęła pierwszy całodobowy dyżur w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego.
Dzisiaj rano załoga w składzie: kpt. mar. pil. Stanisław Gacek, por. mar. pil. Marcin Hope, chor. mar. Mirosław Baranowski oraz chor. szt. mar. Julian Szulc objęła pierwszy całodobowy dyżur ratowniczy na śmigłowcu Mi-14PŁ/R nr 1012. Tym samym zakończył się etap wdrażania do służby zmodernizowanych maszyn obejmujący szkolenie metodyczne instruktorów, zapoznanie z nowym wyposażeniem nawigacyjnym, opracowanie technik ratowniczych związane ze zmienionym umiejscowieniem dźwigu pokładowego oraz cykl szkolenia załóg podczas lotów na ratownictwo morskie.
Śmigłowce Mi-14PŁ/R powstały po zmodernizowaniu i przystosowaniu do wykonywania zadań ratowniczych maszyn zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ. Dwa PŁ/R-y zastąpiły wycofane ze służby śmigłowce Mi-14PS. Na maszynach z numerami 1012 i 1009 przebudowano instalację paliwową, hydrauliczną i elektryczną a z kabiny zdemontowano wyposażenie przeznaczone do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. Aby umożliwić eksploatację kosza ratowniczego poszerzono drzwi boczne. Rozbudowano także instalację klimatyzacji, która pozwala na niezależne sterowanie temperaturą w kabinie pilotów i kabinie transportowej. PŁ/R-y wyposażono w nowy radar pogodowy oraz zewnętrzny dźwig pokładowy SPG-300 i trzy reflektory poszukiwawcze. Otrzymały one również nowe wyposażenie nawigacyjne: GPS, radiowysokościomierz i wysokościomierz barometryczny oraz radiostacje. Maszyny te są przeznaczone do wykonywania zadań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Podnoszenie rozbitków może się odbywać za pomocą pasów, kosza lub noszy. Śmigłowce te mogą również wodować i przyjąć rozbitków na pokład bezpośrednio z powierzchni wody.
Obecnie Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej utrzymuje w całodobowym dyżurze dwa śmigłowce ratownicze, na lotniskach w Gdyni i Darłowie, oraz samolot patrolowy na lotnisku w Siemirowicach. Ich załogi wchodzą w skład krajowego sytemu ratownictwa morskiego i lotniczego. Samoloty patrolowe wchodzą również w skład systemu rozpoznania.
Komentarze