Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pierwsza kobieta pilot w dyżurach SAR

Po raz pierwszy w historii polskiego lotnictwa morskiego fotel drugiego pilota śmigłowca ratowniczego W-3WARM Anakonda, pełniąc dyżur ratowniczy SAR, zajęła kobieta.

Swój pierwszy dyżur w składzie załogi śmigłowca ratowniczego SAR por. pil. Justyna Czerwonko rozpoczęła w środę, 10 stycznia. Tym samym, po zakończeniu cyklu szkolenia dołączyła do grona członków załóg śmigłowców ratowniczych, które w całodobowych dyżurach zabezpieczają polski obszar odpowiedzialności Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim (SAR), w ramach krajowego systemu ratownictwa morskiego i lotniczego.

Por. Justyna Czerwonko ukończyła w 2012 roku Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, na kierunku pilot śmigłowca. Pierwszą jednostką, w której rozpoczęła służbę, jako pilot śmigłowca, była 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Od 2014 roku pełniła obowiązki dowódcy załogi śmigłowca w Zespole Poszukiwawczo – Ratowniczym. W 2016 roku związała się z lotnictwem morskim, rozpoczynając służbę w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego, na stanowisku starszego pilota w kluczu śmigłowców. Rozpoczęła równocześnie szkolenie, którego efektem jest uzyskanie uprawnień do wykonywania lotów, jako drugi pilot śmigłowca ratowniczego W-3WARM Anakonda, w trakcie misji SAR.

Historyczny dyżur ratowniczy pełniła załoga w składzie:
– dowódca załogi: st. chor. szt. Waldemar Domański,
– drugi pilot: por. pil. Justyna Czerwonko,
– technik pokładowy: st. chor. szt. Edward Sokołowski,
– ratownik: chor. Krzysztof Wasylczuk.


(fot. kmdr ppro. Marcin Braszak)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony