Przejdź do treści
Nowi dowódcy grup lotniczych w Gdyni i Darłowie (fot. kmdr ppor. Czesław Cichy)
Źródło artykułu

Nowi dowódcy grup lotniczych w Gdyni i Darłowie

Zgodnie z rozkazem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych dotychczasowy dowódca Darłowskiej Grupy Lotniczej kmdr por. pil. Cezary Wiatrak objął dowodzenie Grupą Działań Lotniczych 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni.

Nowym dowódcą wchodzącej w skład 44. Bazy Lotnictwa Morskiego Grupy Lotniczej w Darłowie został kmdr por. pil. Wojciech Koliczko.

Komandor por. pil. Cezary Wiatrak to absolwent dęblińskiej „Szkoły Orląt”, Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Marynarki Wojennej. W 1990 roku, po ukończeniu Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, trafił do 37. Pułku Śmigłowców Transportowych. We wrześniu 1992 roku skierowano go do 18. Eskadry Lotnictwa Ratowniczo–Łącznikowego MW stacjonującej na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Od tego momentu jego kariera zawodowa związana jest z lotnictwem morskim. W 1995 roku powierzono mu dowodzenie kluczem 1. Puckiego Dywizjonu Lotniczego, sześć lat później, został zastępcą dowódcy eskadry. Od marca do lipca 2004 roku pełnił obowiązki szefa sekcji szkoleniowej 28. Puckiej Eskadry Lotniczej, a następnie kolejny raz został zastępcą dowódcy eskadry. W lutym 2011 objął dowodzenie Grupą Lotniczą 44. Bazy Lotnictwa Morskiego stacjonującą na lotnisku w Darłowie. Po ukończeniu podyplomowych studiów operacyjno-strategicznych w Akademii Obrony Narodowej, zgodnie z rozkazem Dowódcy Generalnego RSZ, z dniem 2 listopada został wyznaczony na stanowisko dowódcy Grupy Działań Lotniczych 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. W jej skład wchodzi Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, klucz śmigłowców pokładowych a także klucz samolotów transportowych i klucz śmigłowców transportowych.


Nowy dowódca Grupy Działań Lotniczych w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego kmdr por. pil. Cezary Wiatrak
(fot.
kmdr ppor. Czesław Cichy)

Komandor Cezary Wiatrak jest pilotem śmigłowców ratowniczych W-3RM Anakonda i transportowych Mi-17, latał również śmigłowcami Mi-2 i Mi-8. Posiada uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego II stopnia. W powietrzu spędził 2600 godzin. W trakcie służby był wielokrotnie wyróżniany, między innymi: Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę oraz statuetką „Ikara”. Za udział w akcji udzielania pomocy powodzianom na południu Polski w 1997 roku został odznaczony Krzyżem Zasługi Za Dzielność.


Dowódca Darłowskiej Grupy Lotniczej kmdr por. pil. Wojciech Koliczko (fot. kmdr ppor. Czesław Cichy)

Nowy dowódca Darłowskiej Grupy Lotniczej to kmdr por. pil. Wojciech Koliczko, który w 1996 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych, a w 2006 roku - studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera. Lotniczą karierę rozpoczynał w nieistniejącym już 47. Szkolnym Pułku Śmigłowców w Nowym Mieście nad Pilicą. Tam przez blisko 5 lat służył na stanowisku pilota instruktora i odpowiadał za szkolenie przyszłych adeptów dęblińskiej „Szkoły Orląt”. W 2001 roku obejmując obowiązki pilota-nawigatora w 2. Dywizjonie Lotniczym w Darłowie związał się z lotnictwem morskim. Po przeformowaniu jednostek Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, kontynuował służbę w stacjonującej na darłowskim lotnisku 29. Eskadrze Lotniczej, początkowo jako dowódca śmigłowca, a następnie na stanowisku starszego pilota i wreszcie dowódcy klucza śmigłowców ratowniczych. W lutym 2011 roku został inspektorem bezpieczeństwa lotów 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, a po ponad dwóch latach, w marcu 2013, szefem Pionu Bezpieczeństwa Lotów bazy. Objęcie tego stanowiska wiązało się również z awansem na stopień komandora porucznika. Zgodnie rozkazem Dowódcy Generalnego RSZ z dniem 2 listopada został dowódcą Darłowskiej Grupy Lotniczej.

Komandor por. Wojciech Koliczko to pilot-instruktor z wieloletnim doświadczeniem. Posiada także uprawnienia pilota doświadczalnego II stopnia. W powietrzu spędził ponad 2000 godzin, głównie za sterami śmigłowców typu W-3. Latał również na śmigłowcach Mi-2. Podobnie jak kmdr por. pil. Cezary Wiatrak, za udział w akcji udzielania pomocy powodzianom na południu Polski w 1997 roku został wyróżniony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi Za Dzielność. W trakcie służby został też odznaczony Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Brązowym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.

kmdr ppor. Czesław Cichy
oficer prasowy BLMW

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony