Przejdź do treści
Źródło artykułu

Loty na zwalczanie celów nawodnych

Personel instruktorski klucza śmigłowców SH-2G zrealizował wczoraj loty metodyczne z wykorzystaniem pokładowej broni strzeleckiej do zwalczania celów nawodnych. Strzelanie odbyło się na poligonie morskim Zatoki Gdańskiej. To były drugie w tym roku loty metodyczne klucza śmigłowców pokładowych.

Uzbrojenie śmigłowca SH-2G w pokładową broń strzelecką wynika z doświadczeń wyniesionych z dwukrotnego ( w 2006 i 2008 roku) udziału w operacji antyterrorystycznej Sojuszu Północnoatlantyckiego „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym. Jej głównym celem jest niedopuszczenie do nielegalnej imigracji, przemytu uzbrojenia czy niebezpiecznych substancji poprzez monitoring żeglugi i kontrolę podejrzanych jednostek. Uzbrojenie zamontowane na stanowisku nawigatora – operatora systemów pokładowych ma stanowić wsparcie podczas operacji bojowych i kryzysowych polegających na rozpoznaniu podejrzanych jednostek oraz osłonie kontroli prowadzonych przez zespoły abordażowe.

W ubiegłym roku klucz śmigłowców pokładowych 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach zakończył cykl szkolenia z wykorzystaniem 7,62 mm karabinu maszynowego PK do zwalczania celów naziemnych. Wczoraj personel instruktorski klucza zrealizował pierwsze loty na zwalczanie celów nawodnych. Strzelanie do tarczy o wymiarach 2 x 3 m odbywało się podczas zawisu śmigłowca nad celem oraz z przelotu na różnych prędkościach i wysokościach. We wczorajszych lotach metodycznych uczestniczyli: kmdr ppor. pil. Mariusz Dawidczyk, kpt. mar. pil. Sebastian Bąbel, kpt. mar. pil. Janusz Grzybowski, kpt. mar. pil. Bartłomiej Lipiński oraz kpt. mar. nawig. Krzysztof Szkrobol, kpt. mar. nawig. Arkadiusz Kozłowski i por. mar. nawig. Rafał Chojnacki.

To były drugie w tym roku loty metodyczne w kluczu śmigłowców pokładowych SH-2G. 12 stycznia personel instruktorski klucza doskonalił technikę pilotowania i współpracę w załodze podczas lotu i lądowania z imitacją autorotacji oraz imitacją uszkodzenia śmigła ogonowego.

SH-2G to typowe śmigłowce wielozadaniowe. Mogą być wykorzystywane do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji celów nawodnych oraz poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych. Mogą również prowadzić działania SAR (ang. Search and Rescue - poszukiwania i ratowania) i wykonywać zadania logistyczne, np. zaopatrywania własnych jednostek pływających. SH-2G są wyposażone w radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy do wykrywania okrętów podwodnych - wyrzucane pławy radiohydroakustyczne oraz detektor anomalii magnetycznych. Przystosowane są także do przenoszenia torpedy MU-90.

kmdr ppor. Czesław Cichy

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony