Loty na bombardowanie
W środę, 22 września, z lotniska 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie odbyły się dzienno – nocne loty na zastosowanie bojowe. Załogi śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) Mi-14PŁ ćwiczyły bombardowanie celów podwodnych na poligonie morskim w Ustce.
Ponad 1000 kg bomb zrzuciły podczas lotów na poligon morski w Ustce załogi śmigłowców ZOP Mi-14PŁ z Darłowa. Loty na zastosowanie bojowe odbywały się w dzień i w nocy a do niszczenia celów podwodnych wykorzystano bomby P-50. Załogi „czternastek” po wypracowaniu pozycji zrzutu przy pomocy stacji hydroakustycznej wykonywały naloty bojowe z wykorzystaniem radiolokacyjnego namierzania celu. W szkoleniu uczestniczyli: kpt. mar. pil. Sebastian Stypułkowski, kpt. mar. pil. Paweł Czernikowski, ppor. mar. pil. Andrzej Duła, kmdr ppor. nawig. Jan Przychodzień, por. mar. nawig. Krystian Gutkowski oraz inżynier pokładowy kpt. mar. Paweł Piskur i technik pokładowy st. chor. szt. mar. Grzegorz Konopka.
Grupa Lotnicza 44. Bazy Lotnictwa Morskiego stacjonująca na lotnisku w Darłowie posiada na wyposażeniu 8 śmigłowców ZOP Mi-14PŁ. Przeznaczone są one do poszukiwania, śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych samodzielnie lub w składzie lotniczo - okrętowych grup poszukiwawczo - uderzeniowych. Mogą również współdziałać z uderzeniowymi okrętami rakietowymi poprzez wykrywanie i wskazywanie celów nawodnych. Dolna część kadłuba, wykonana w kształcie łodzi jest wyposażona w nadmuchiwane pływaki co pozwala na wodowanie. Mi-14PŁ są wyposażone w systemy wykrywania i śledzenia okrętów podwodnych – opuszczaną stację hydroakustyczną, detektor anomalii magnetycznych oraz wyrzucane pławy radiohydroakustyczne. Maszyny te mogą być uzbrojone w bomby głębinowe, zostały także przystosowane do przenoszenia torpedy MU-90. Załoga składa się z dwóch pilotów, technika pokładowego oraz nawigatora obsługującego systemy poszukiwawczo - uderzeniowe. W tym roku minęło 30 lat służby tych śmigłowców w barwach lotnictwa morskiego.
Komentarze