Przejdź do treści
Śmigłowiec ratowniczy W-3WARM (fot. blmw.wp.mil.pl)
Źródło artykułu

Kolejna akcja ratownicza na Bałtyku

22 sierpnia, załoga śmigłowca Anakonda Marynarki Wojennej przeprowadziła akcję ratowniczą na Bałtyku. Wezwanie przyszło z pokładu promu Stena Vision.

We wtorek, 22 sierpnia, o godzinie 11.50 załoga dyżurna śmigłowca ratowniczego w Gdyni Babich Dołach została poinformowana, że na znajdującym się 20 km na północny – wschód od Władysławowa promie Stena Vision pomocy potrzebuje obywatel Szwecji.

Maszyna dowodzona przez kmdr por. pil. Waldemara Orlińskiego osiągnęła gotowość do działań dziesięć minut później i o 12.06 wystartowała w kierunku promu. Po dziesięciu minutach lotu śmigłowiec wykonał zawis nad pokładem promu, a na pokład opuszczono ratownika, który potwierdził u poszkodowanego objawy epilepsji. Zgodnie z otrzymanym zadaniem podjęto chorego na pokład śmigłowca i o godzinie 12.43, na lotnisku MW w Gdyni, przekazano chorego obsadzie karetki pogotowia.

W tym roku to jedenasta akcja ratownicza, którą przeprowadziła załoga Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i 612 przeprowadzona w ciągu ostatnich 25 lat przez lotników morskich. W tym czasie udzielono pomocy 325 osobom.

* * *

Z podpisanej przez Polskę Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim wynika zadanie utrzymywania sił lotniczych gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku. Strefa ta obejmuje obszar o powierzchni ponad 30 000 km². Zadanie to w całości wykonuje Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Całodobowy dyżur w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełni załoga śmigłowca typu W-3WARM "Anakonda" w Gdyni Babich Dołach oraz, w godz. 11.00-19.00, załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R lub W-3WARM na lotnisku w Darłowie. System ratownictwa wspiera całodobowo również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony