Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kolejna akcja ratownicza na Bałtyku

W poniedziałek, 21 czerwca w godzinach popołudniowych śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej przeprowadził akcję ratowniczą na Bałtyku. Pomocy potrzebował chory przebywający na platformie wiertniczej (ok. 40 mil morskich na północ od Rozewia). Chory został podjęty na pokład śmigłowca i przetransportowany na ląd. Była to druga akcja ratownicza śmigłowców MW w ciągu ostatnich 12 godzin.

Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane o potrzebującym pomocy chorym przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni o godzinie 15:29. Ze wstępnych informacji przekazanych przez MRCK wynikało, że na platformie wiertniczej znajdującej się około 40 mil morskich na północ od Rozewia przebywa osoba, u której wystąpiły objawy epilepsji. Marynarka Wojenna skierowała do akcji śmigłowiec ratowniczy Mi-14 PS. Maszyna wystartowała z lotniska MW w Darłowie po niespełna dwudziestu minutach od postawienia zadania. Dowodzony przez kpt. mar. pil. Andrzeja Wawulskiego Mi-14 PS dotarł do platformy około godziny 16:45. Po 3 minutach chory był na pokładzie maszyny. Tam znalazł się pod opieką lekarza pokładowego por. mar. Marcina Lewandowskiego.
Śmigłowiec skierował się na lotnisko Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach, gdzie o godzinie 17:17 chory został w stanie stabilnym przekazany obsadzie karetki pogotowia.

Mi-14 PS wrócił na lotnisko w Darłowie aby odtworzyć gotowość do kolejnych startów.

Skład załogi śmigłowca Mi-14 PS:

kpt. mar. pil. Andrzej Wawulski – dowódca załogi;
por. mar. pil. Marcin Hope – drugi pilot;
por. mar. Marcin Lewandowski – lekarz pokładowy;
chor. szt. mar. Julian Szulc – technik pokładowy;
chor. mar. Paweł Szymański – ratownik;

Była to druga w dniu 21 czerwca i czwarta w tym miesiącu akcja ratownicza na morzu przeprowadzona przez śmigłowce Marynarki Wojennej. Dzisiaj we wczesnych godzinach porannych lotnicy morscy udzielili pomocy choremu pasażerowi promu „Stena Baltica”. W dwóch poprzednich akcjach udzielali pomocy mężczyźnie z urazem nogi ze statku „Santa Barbara” oraz mężczyźnie z promu „Lisco Gloria”, który doznał poparzeń układu pokarmowego. Od początku lat 90-tych śmigłowce MW przeprowadziły łącznie 488 akcji ratowniczych, w których uratowano 249 osób.

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą posiadającą załogi śmigłowców wyszkolone w prowadzeniu akcji ratowniczych nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnione są naprzemiennie na lotniskach w Gdyni i Darłowie na śmigłowcach typu W-3RM i Mi-14PS. Ich rejon działania obejmuje polską strefę odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku oraz strefę przybrzeżną (100 km w głąb lądu od linii brzegowej).
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony