Przejdź do treści
Źródło artykułu

Dzień Weterana – Szacunek i wsparcie

Wczoraj (czwartek, 29 maja) na skwerze Kościuszki, przy Płycie Pomniku Marynarza Polskiego oraz pod pomnikami: Żołnierzy AK oraz Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie marynarze oddali hołd wszystkim Weteranom, uczestnikom misji poza granicami kraju. Uroczystość odbyła się z udziałem wojskowej asysty honorowej.

W uroczystościach z okazji Dnia Weterana uczestniczyła również delegacja Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej na czele z dowódcą kmdr pil. Tadeuszem Drybczewskim.

Żołnierze Wojska Polskiego w misjach zagranicznych uczestniczą od 1953 roku. W tym czasie wzięli udział w 80 misjach i operacjach pokojowych organizowanych przez ONZ, OBWE i NATO. Uczestniczyło w nich ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy i pracowników wojska. Pierwsze zwarte jednostki Wojska Polskiego pojawiły się w misjach wojskowych na szeroką skalę w 1973 roku podczas operacji UNEF II w Egipcie. Obecnie polscy żołnierze biorą udział w czterech misjach: w Afganistanie (PKW Afganistan), w Kosowie (PKW KFOR), w Bośni i Hercegowinie (PKW EUFOR/MITT) oraz w państwach bałtyckich (PKW Orlik). W trakcie misyjnej służby zginęło ponad stu Polaków. Najwięcej w Iraku (22 w latach 2003-2008) i w Afganistanie (43 od 2002 roku).

W tym roku po raz trzeci obchodzimy Dzień Weterana wprowadzony w życie z dniem 30 marca 2012r. przyznający weteranom i weteranom poszkodowanym szereg uprawnień, związanych z uhonorowaniem ich służby oraz zapewnieniem im świadczeń opieki zdrowotnej i pomocy psychologicznej, dofinansowania nauki, uprawnień socjalnych i pracowniczych, a także możliwości przyznania dodatku weterana tym spośród nich, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką. Do chwili obecnej status weterana i weterana poszkodowanego przyznano ponad 10 tys. osób.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony