Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ćwiczenie taktyczno-specjalne 44. Bazy Lotnictwa Morskiego

Procedury poszukiwania okrętu podwodnego przy pomocy wyrzucanych sonoboi i stacji hydroakustycznej oraz prowadzenie działań poszukiwawczo-ratowniczych na morzu doskonaliły wczoraj załogi śmigłowców Mi-14 i samolotów Bryza.

Zadania realizowane były w ramach ćwiczenia taktyczno-specjalnego dowódcy 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Załogi śmigłowców Mi-14PŁ z Darłowskiej Grupy Lotniczej ćwiczyły na poligonie morskim w rejonie Półwyspu Helskiego. Po wykonaniu zadania para „czternastek” odtworzyła gotowość do lotu na lotnisku w Gdyni Babich Dołach i przebazowała się do Darłowa. W tym samym czasie załogi patrolowych Bryz z Kaszubskiej Grupy Lotniczej w Siemirowicach doskonaliły swoje umiejętności w prowadzeniu działań poszukiwawczo-ratowniczych. Ich zadaniem było poszukiwanie rozbitków na morzu oraz naprowadzenie na odnalezionych poszkodowanych łodzi ratunkowej. Ten epizod ćwiczenia przeprowadzono wspólnie ze specjalistami z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Łebie (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa) wyposażonej w łódź ratowniczą RIB typu Gemini Waverider 600.

Zobacz film zrealizowany podczas takich ćwiczeń w 2011 roku

 

 

 
Para Mi-14PŁ na lotnisku w Gdyni Babich Dołach

44. Bazę Lotnictwa Morskiego sformowano prawie pięć lat temu – 1 stycznia 2011 roku. Jej obecna struktura to wynik przeformowania ówczesnej 44. Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej a także 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej i 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej. W skład obecnej bazy wchodzi między innymi Kaszubska Grupa Lotnicza w Siemirowicach wyposażona w samoloty patrolowo–rozpoznawcze An-28B1R i An-28B1RM Bis oraz samoloty monitoringu ekologicznego An-28E a także Darłowska Grupa Lotnicza wyposażona w śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowce ratownicze Mi-14PŁ/R i W-3RM oraz śmigłowce Mi-2. Do głównych zadań jednostki należy patrolowanie obszarów morskich, rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom czy samolotom uderzeniowym, poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych, udział w operacjach poszukiwawczo–ratowniczych w polskiej strefie poszukiwania i ratownictwa na morzu oraz monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej na Bałtyku.

Jednostka utrzymuje również całodobowe dyżury bojowe załóg samolotów patrolowych i śmigłowców ratowniczych na lotniskach w Siemirowicach i Darłowie. Dyżury te pełnione są zarówno w krajowym jak i sojuszniczym systemie rozpoznania a także krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego.

44. Bazą Lotnictwa Morskiego dowodzi kmdr pil. Andrzej Szczotka.

Tekst i foto: kmdr ppor. Czesław Cichy
oficer prasowy BLMW

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony