BLMW zapowiada największe manewry lotnictwa morskiego

Manewry lotnictwa morskiego Kormoran-21 (fot. BLMW)

Poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych, rozpoznanie i niszczenie jednostek nawodnych, wskazywanie celów okrętom oraz prowadzenie działań poszukiwawczo–ratowniczych to główne epizody cyklicznego ćwiczenia Brygady Lotnictwa MW BLMW pod kryptonimem Kormoran-21, które odbędzie się już za kilka miesięcy.

Głównym celem manewrów zaplanowanych w dniach 2-8.06.2021 r. jest doskonalenie zadań wykonywanych przez stanowiska dowodzenia baz lotnictwa morskiego, zgrywanie ich z podległymi wojskami oraz doskonalenie załóg statków powietrznych w prowadzeniu działań zwalczanie okrętów podwodnych, ratownictwa morskiego, rozpoznania powietrznego i niszczenia obiektów nawodnych.

Największe manewry lotnictwa morskiego realizowane są w konfederacji ćwiczeń wraz z 3. Flotyllą Okrętów, 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża oraz jednostkami Sił Powietrznych. W 2021 roku ćwiczenie Kormoran-21 realizowane będzie w ramach ćwiczenia z wojskami pk. DRAGON-21.

W ramach współdziałania, na kolejne dni zaplanowano realizację szeregu zadań powiązanych z manewrami 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wstępnie do udziału w ćwiczeniu zadeklarowane zostały także siły i środki sił zbrojnych Litwy, Dani i Niemiec.

W przyjętej koncepcji ćwiczenia założono, że uczestniczące w nim załogi samolotów i śmigłowców będą operowały na poligonach morskich położonych w pasie od Kołobrzegu, po Półwysep Helski i Zatokę Gdańską. Nad przebiegiem manewrów czuwać będą specjaliści z Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz stanowisk dowodzenia w 43. i 44. Bazach Lotnictwa Morskiego.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus