Akcja ratownicza załogi „Anakondy”

Brygada Lotnictwa MW

Załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda” z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej w Gdyni Babich Dołach przeprowadziła dzisiaj, akcję ratowniczą na Bałtyku. Pomocy potrzebował marynarz zbiornikowca, który doznał złamania ręki. Rannego mężczyznę przetransportowano na ląd, gdzie trafił pod opiekę lekarzy.

Dzisiaj, o godzinie 12:18, służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane, że pomocy potrzebuje marynarz ze zbiornikowca cumującego w rejonie platformy wiertniczej na Bałtyku znajdującej się w odległości około 35 mil morskich na północ od Rozewia. Mężczyzna doznał złamania ręki i potrzebował hospitalizacji.

Do akcji podjęcia rannego wystartowała o godzinie 12:33 załoga dyżurna śmigłowca ratowniczego W-3 RM „Anakonda”. Śmigłowiec, w przeciągu ok. 30 minut dotarł do platformy wiertniczej, z której podjęto rannego mężczyznę. Lądowanie na platformie utrudniał boczny wiatr, którego prędkość dochodziła do około 12m/s.

O godzinie 13:43 śmigłowiec wylądował na lotnisku Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach. Rannego mężczyznę przekazano obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi dyżurnej:

  • por. mar. pil. Piotr Dejnek - dowódca załogi;
  • por. mar. pil. Artur Kasprzak - drugi pilot;
  • por. mar. Tomasz Sikora – lekarz;
  • chor. mar. Krzysztof Wasylczuk – ratownik;
  • chor. szt. mar. Robert Kotyński – technik.

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jako jedyna formacja lotnicza w kraju utrzymuje w ciągłej gotowości załogi śmigłowców wyszkolone w prowadzeniu działań ratowniczych nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury pełnione są naprzemiennie na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. Lotnicy Marynarki Wojennej wchodzą w skład systemu ratownictwa morskiego i lotniczego. Od początku lat 90-tych załogi śmigłowców W-3RM i Mi-14PS uczestniczyły w prawie pięciuset akcjach ratując życie i zdrowie ponad 230 osób.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus