Przejdź do treści
Źródło artykułu

Akcja poszukiwawcza z udziałem dwóch załóg SAR

W czwartek wieczorem i piątek rano dwie załogi SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego poszukiwały rozbitka, który wypadł za burtę na północ od Rozewia. Śmigłowiec W-3WARM współpracował z jednostkami nawodnymi MSPiR. Rozbitka nie odnaleziono.

10 stycznia wieczorem, o godzinie 21.37 załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM, pełniąca dyżur na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach, została postawiona w stan gotowości alarmem ratowniczym "rozbitek na morzu". Z otrzymanych informacji wynikało, że jeden z załogantów jednostki handlowej wypadł za burtę około godziny 16.00, w momencie gdy jednostka znajdowała się na ok. 6 km na północ od Rozewia. Do akcji przystąpiły również jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa z morskiej stacji ratownictwa we Władysławowie.

Śmigłowiec "Anakonda", dowodzony przez st. chor. sztab Waldemara Domańskiego wystartował po 11 minutach od otrzymania sygnału, kierując się w rejon poszukiwań. O godz. 22.07 załoga przystąpiła do przeszukiwania obszaru, korzystając m.in. z kamery termowizyjnej i reflektora oraz pozostając w stałej łączności ze służbami koordynującymi akcję. W trakcie poszukiwań załoga stwierdziła pogorszenie warunków atmosferycznych, co uniemożliwiło dalsze prowadzenie akcji. O godzinie 22.50 Anakonda lądowała na lotnisku macierzystym w Gdyni-Babich Dołach.

Akcję wznowiono 11 stycznia. Do poszukiwań wystartowała załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM dowodzona przez kpt. pil. Marka Wawrzyniaka. "Anakonda" wystartowała z lotniska Oksywie o godz. 7.45 i siedem minut później znalazła się w rejonie poszukiwań. Ponownie użyto kamery termowizyjnej, przeszukując obszar wzdłuż Półwyspu Helskiego. Ze względu na małą pozostałość paliwa dowódca załogi podjął decyzję o przerwaniu poszukiwań i o godz. 10.07 śmigłowiec rozpoczął powrót na lotnisko Oksywie. Lądowanie nastąpiło o godz. 10.20.

***

W tym roku to pierwsza akcja poszukiwawczo – ratownicza z udziałem załogi samolotu lub śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W ciągu ostatnich 25 lat lotnicy morscy uczestniczyli w 639 takich akcjach udzielając pomocy 328 osobom. W roku 2018 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła 21 takich akcji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony