„Pirania 2009”
Poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych oraz rozpoznanie i zabezpieczenie ratownicze to główne zadania załóg samolotów i śmigłowców Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w trwających od wczoraj na Bałtyku manewrach „Pirania 2009”. Największe w tym roku ćwiczenie bojowe Marynarki Wojennej potrwa do 29 maja.
W poniedziałek, 25 maja, Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej rozpoczęła realne działania w ramach największego w tym roku ćwiczenia bojowego, w którym uczestniczy ponad tysiąc marynarzy, okręty, samoloty, śmigłowce oraz personel jednostek brzegowych.
Wczoraj na poligonie morskim rozpoczęły się działania poszukiwania i zwalczania okrętu podwodnego. Rolę agresora w tym epizodzie ćwiczenia pełni okręt podwodny ORP „Sęp”. Z lotniska 43. Bazy Lotniczej MW w Gdyni Babich Dołach operowały dwa śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ oraz śmigłowiec pokładowy ZOP SH-2G. W pierwszej części manewrów załogi z Darłowa i Gdyni prowadziły wspólne działania. Poszukiwania prowadzono przy wykorzystaniu stacji hydroakustycznych oraz detektora anomalii magnetycznych. Pozorowane ataki wykonywała załoga SH-2G z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej. W kolejnym etapie działania ZOP były prowadzone oddzielnie. Podczas działań nocnych załogi Mi-14PŁ z 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej prowadziły poszukiwania przy wykorzystaniu pław radiohydroakustycznych. W drugim dniu ćwiczeń jako pierwsza do działań wystartowała załoga SH-2G, w następnej kolejności para śmigłowców Mi-14PŁ.
Od wczoraj w gotowości do prowadzenia rozpoznania znajdują się dwa samoloty patrolowo – rozpoznawcze An-28B1R z 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej. Ich załogi wspólnie z załogami śmigłowców Mi-14PŁ zabezpieczą najważniejszy element ćwiczeń jakim będzie strzelanie rakietowe. Załoga Bryzy będzie również zrzucać cele do strzelań artyleryjskich okrętów. Zabezpieczenie ratownicze działań na morzu i w powietrzu zapewniają załogi śmigłowców W-3RM i Mi-14PS. W ćwiczeniu uczestniczy personel wszystkich jednostek Brygady Lotnictwa MW. Nad prawidłowym przebiegiem działań, nieprzerwanie od rozpoczęcia do zakończenia manewrów czuwają specjaliści na stanowiskach dowodzenia.
Głównym celem ćwiczenia jest doskonalenie prowadzenia działań w morskiej operacji obronnej oraz sprawdzenie funkcjonowania systemu dowodzenia siłami okrętowymi, lotniczymi i lądowymi Marynarki Wojennej.
Komentarze