Wernisaż wystawy „Stanisław Skarżyński. Historyczny lot przez Atlantyk 1933"

Wernisaż wystawy „Stanisław Skarżyński. Historyczny lot przez Atlantyk 1933" (fot. bppragapd.pl)

Zapraszamy fanów lotnictwa i historii lotnictwa na uroczysty wernisaż wystawy „Stanisław Skarżyński. Historyczny lot przez Atlantyk 1933", który wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz realizowany jest w ramach projektu „Wielcy Polacy na Obczyźnie". Wernisaż odbędzie się 17 października 2018 r. o godzinie 15:00 w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy przy ul. Meissnera 5.

85 lat temu Polskę, a po chwili cały świat obiegła wiadomość o udanym przelocie kpt. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim. Choć wydarzenie to  miało miejsce niemal równo 6 lat po pierwszym samotnym locie transatlantyckim Charlesa Lindberga z roku 1927, to wyczyn Polaka również zapisał się złotymi zgłoskami w historii światowego lotnictwa.

Płk pil. Stanisław Skarżyński pokonał południowy Atlantyk docierając do Maceio, a następnie do Rio de Janeiro w Brazylii i stolicy Argentyny Buenos Aires, ustanawiając tym samym rekord, którego nie udało się pobić nikomu po dziś dzień. Wyjątkowości temu wydarzeniu dodaje fakt, że dokonał tego niewielkim, ważącym zaledwie 446 kg samolotem RWD 5-bis (SP-AJU) – górnopłacie o mieszanej konstrukcji ze spawanym kadłubem ze stali o rozpiętości skrzydeł 10,2 m wyposażonym w rzędowy silnik DH Gipsy Major.

Skarżyński powitany został na południowoamerykańskiej ziemi początkowo z pewnym niedowierzaniem. Dopiero, gdy dotarło do wszystkich, czego naprawdę dokonał, owacjom i uznaniu nie było końca. Szczególnie ciepło przywitany został przez liczną Polonię brazylijską i argentyńską, którą odwiedzał przez blisko dwa miesiące, pokonując w powietrzu ponad 4000 km.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Ambasady Republiki Argentyny. Podczas wernisażu głos zabierze Pan Stanisław Pawliszewski, były Ambasador, Prezes Stowarzyszenia Polsko-Brazylijskiego, który wygłosi prelekcję o Stanisławie Skarżyńskim. Zaprezentowana zostanie również prezentacja multimedialna o postaci pilota. Twórcą prezentacji jest Pan Michał Starosta, przedstawiciel Stowarzyszenia Polsko-Argentyńskiego. O oprawę muzyczną zadbają: Dawid Ludkiewicz (klawiszowiec) oraz Mateusz Chmielewski, akordeonista. Zaproponują oni program, tworzący muzyczny pomost pomiędzy brzmieniami polskimi i latynoskimi.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawę będzie można oglądać do 6 listopada 2018 r. w Galerii Słonecznej w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

Organizatorami wystawy są: Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Stowarzyszenie Polsko-Argentyńskie, Towarzystwo Polsko-Brazylijskie oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Więcej informacji na stronie www.bppragapd.pl oraz na stronie wydarzenia.

Źródło: bppragapd.pl
comments powered by Disqus