Rekord świata w efektywności ogniwa słonecznego

Ogniwo słoneczne Spectrolab - Boeing.JPG

Ogniwo słoneczne firmy Spectrolab, spółki zależnej Boeinga, ustanowiło rekord świata dla naziemnego koncentratora energii słonecznej. Ogniwo może przetworzyć w elektryczność 41,6% zgromadzonej energii. Krajowe Laboratorium Energii Odnawialnej w Golden w stanie Colorado, oddział Departamentu Energii  Stanów Zjednoczonych, przeprowadził w czerwcu niezależne testy efektywności ogniwa Spectrolab potwierdzając , że pobiło ona poprzedni rekord – 41.1% - należący do niemieckiego Fraunhofer Institute.

„Ten rekord przybliża nas do momentu, kiedy energia pochodząca ze słońca stanie się dostępna dla wszystkich,” – powiedział David Lillington, prezes Spectrolab. „Nasze rekordowe ogniwo już niedługo trafi do produkcji.” Stworzone w lutym 2008 roku ogniwo Spectrolab jest zaawansowaną wersją technologii opartej na  konstrukcji kratownicy o potrójnym wiązaniu, która była pionierskim osiągnięciem w obszarze technologii słonecznych w latach 90.

„W ostatniej dekadzie, Spectrolab zwiększał efektywność naziemnego ogniwa słonecznego o jeden punktu procentowy w ciągu roku i spodziewamy się, że ten wzrost będzie kontynuowany.” – dodał Lillington.
Wysokoefektywne ogniwa słoneczne w systemach koncentrycznych wymagają mniejszej ilości ogniw, aby wytworzyć ten sam potencjał elektryczny niż konwencjonalne ogniwa słoneczne.

Umożliwia to producentom energii słonecznej uzyskanie większej ilości energii elektrycznej z typowych przemysłowych paneli słonecznych i obniży koszty ponoszone przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Spectrolab jest wiodącym dostawcą wielowiązaniowych fotogalwanicznych ogniw słonecznych, paneli oraz symulatorów słonecznych. Od 1958 roku, produkty firmy Spectrolab dostarczają energię satelitom przyczyniając się do sukcesów orbitalnych wielu misji kosmicznych, tak cywilnych jak i wojskowych.

Obecnie, ogniwa Spectrolab zasilają 60% wszystkich satelitów krążących wokół Ziemi oraz Międzynarodową Stację Kosmiczną. Po prowadzonych niedawno inwestycjach w przemyśle wykorzystującym naziemne koncentratory fotogalwaniczne, Spectrolab spodziewa się osiągnąć roczną moc 300 megawatów w 2010 roku. Spectrolab w 100% należy do firmy Boeing.

Boeing jest wiodącym przedstawicielem przemysłu lotniczego i kosmicznego na świecie oraz największym producentem samolotów pasażerskich. Boeing Integrated Defense Systems jest najbardziej wszechstronnym i największym na świecie producentem samolotów wojskowych. Projektuje i produkuje wiropłaty, systemy elektroniczne i obronne, rakiety, satelity oraz zaawansowane systemy informacyjne i komunikacyjne. Boeing Integrated Defense Systems z siedzibą w amerykańskim St. Louis jest firmą o wartości 32 miliardów dolarów zatrudniającą 70.000 osób na całym świecie.

Źródło: Boeing
comments powered by Disqus

Komentarze

Zastanawiam się, ile sprawności może dawać to ogniwo, polskiej produkcji:

http://www.youtube.com/watch?v=cPCdyfkph1s

http://www.youtube.com/watch?v=2AITsoQytm4