Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ekologiczny, latający dywan Boeinga

Boeing zaprojektował ekologiczny dywan, który może w całości zostać poddany recyklingowi i jako nowy wrócić do swojego użytkownika. Southwest Airlines jest pierwszą linią lotniczą, która będzie testować dywan przez pół roku na pokładzie swojego Zielonego Samolotu, Boeinga 737-700 Next-Generation.

W świetle coraz ostrzejszych przepisów dotyczących środowiska naturalnego, branża lotnicza zmuszona jest do poszukiwania i wdrażania coraz to nowszych rozwiązań, które zmniejszają wpływ branży na środowisko naturalne. Większość uwagi branży lotniczej, skupiona jest na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i hałasu. Boeing, oprócz działań prowadzących do poprawy efektywności swoich samolotów, które m.in. spalają coraz mniej paliwa oraz rozwoju alternatywnych paliw, takich jak biopaliwo, pracuje również nad wieloma innowacjami, które znajdują się dosłownie pod stopami pasażerów. Taką innowacją jest właśnie ekologiczny dywan, który będzie latał w samolotach pasażerskich, a już teraz znajduje się na pokładzie Boeinga linii lotniczych Southwest, gdzie będzie testowany przez pół roku. Linie Southwest nazwały ten konkretny samolot Zielonym Samolotem i opatrzyły go specjalnym „zielonym” logiem.

Boeing Concept Center, jednostka Boeinga odpowiedzialna za rozwój produktu, we współpracy z InterfaceFLOR, producentem dywanów oraz firmą Teague, stworzyła ekologiczną wykładzinę dywanową, która po zużyciu będzie oddana producentowi, aby ten, w procesie recyklingu, mógł stworzyć z niej nowy dywan. Proces ten jest całkowicie wolny od węgla. Dodatkowo, każdy element wykładziny może być wymieniany osobno, co mocno zredukuje czas wyłączenia samolotu z lotów, w przypadku konieczności wymiany części dywanu. Obecnie, gdy zostaje zniszczony na przykład kawałek dywanu w przejściu między siedzeniami, wykładzina jest wymieniana w całości, co zdarza się nawet raz na trzy miesiące, a następnie kończy najczęściej w spalarni. Dzięki nowej, ekologicznej wykładzinie można w szybki sposób instalować jej pojedyncze części bez konieczności rozmontowywania wszystkich siedzeń, co zmniejszy koszty wymiany, a zużyte części dywanu zostaną z powrotem przetworzone na nowe. Innymi słowy, ten dywan będzie zawsze dywanem.

Firmy Boeing, InterfaceFLOR i Teague pracowały wspólnie nad konceptem nowego, ekologicznego dywanu przez ostatnie cztery lata. Skład dywanu, jak i jego produkcja są całkowicie wolne od szkodliwych chemikaliów. Ten ekologiczny dywan może zmienić sposób instalacji i wymiany wykładzin w całej branży lotniczej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony