Czwarty Boeing 787 Dreamliner w powietrzu

Boeing 787 Dreamliner

Już czwarty Boeing 787 Dreamliner dołączył do testów lotniczych. Tym razem wzbił się w powietrze Dremliner o numerze ZA003. Samolot rozpoczął swój pierwszy lot z Paine Field w Everett w stanie Waszyngton i wylądował na lotnisku Boeing Field w Seattle.

Lot, który pilotowali kapitanowie Ray Craig i Mike Bryan trwał 3 godziny i 6 minut. Za003 jest ostatnim z testowych 787 posiadającym silniki Rolls-Royce Trent 1000, który zostaje włączony do programu lotów testowych.

„W ramach przygotowań do pierwszego lotu przetestowaliśmy ZA003 w testach naziemnych w oparciu o nowe systemy. Wspólna praca inżynierii, produkcji i obsługi lotu umożliwiła pierwszy lot. To było bardzo budujące móc obserwować jak zespół Boeinga łączy wysiłki by wesprzeć tę akcję” – powiedział Craig.

ZA003 jest jedynym samolotem 787 we flocie przeznaczonej do lotów testowych, który będzie posiadał elementy wystroju wnętrza łącznie z kabiną i systemem wspomagania załogi. 787 wprowadza nowe udogodnienia dla pasażerów by zapewnić bardziej komfortowy lot. Spośród nowości designerskich warto wymienić lepsze oświetlenie, większe schowki na bagaż podręczny, większe elektro-chromatyczne okna oraz nowe typy toalet z łatwiejszym dostępem.

Poza demonstracją, że wnętrze spełnia wszystkie wymagania certyfikatowe, samolot ZA003 będzie również używany do testów systemów, poziomu hałasu, obsługi kokpitu, awioniki, efektów elektromagnetycznych, wysokiej częstotliwości radiowej oraz operacji rozszerzonych (ETOPS).

„Zespół Boeinga pracuje doskonale. Mamy dobre tempo realizacji programu" – powiedział Scott Fancher, wiceprezes i manager generalny programu 787, Boeing Commercial Airplanes. „Priorytety są jasne i zespół jest w pełni skoncentrowany" – dodał Fancher.

Źródło: Boeing
comments powered by Disqus