Przejdź do treści
Źródło artykułu

Od Tigera do Spitfire’a, czyli jak spełniać marzenia...

"W 1947 r. Dziadek nie przywiózł z wojny z Anglii, zbyt wiele. Jedna walizka, a w niej między innymi album ze zdjęciami i wycinki z prasy. Setka czarno-białych, małych, nienajlepszej jakości odbitek, które jednak bardzo działały na wyobraźnię. Miałem może 10 lat.

Samoloty Supermarine Spitfire z polskimi szachownicami w albumie Dziadka i wiele spotkań, rozmów z jego kolegami - pilotami Polskich Sił Powietrznych 1940-47 - ... i ja też chcę latać Spitfire’em! Koledzy Dziadka byli sceptyczni, ale ja pełen dziecięcego entuzjazmu. Moja obietnica, coś w rodzaju zakładu z Nimi, została wtedy przyjęta.

Wiele się wydarzyło od tych czasów – u mnie i w naszym Kraju. Ponad 30 lat później jestem kapitanem instruktorem Airbusa 320. Co prawda mój Dziadek i większość jego kolegów nie może mi w tym towarzyszyć, ale dla mnie przyszedł moment na wielką wyprawę w czasie.

Teraz Spitfire. Zacząłem, tak jak w czasach wojny, od „ponownej” nauki latania na dwupłatowym szkolnym DH82 Tiger Moth. Kupiłem samolot, przeszkoliłem się i przyleciałem nim do Polski. Po prawie 70 latach mamy znowu biało-czerwoną szachownicę obok angielskich „kółek” na egzemplarzu Tiger Moth numer RAF T-7230 z 1939r. Samolot, który pamięta czasy Bitwy o Anglię.

Po wielu staraniach, wyjazdach, treningach, egzaminach... i ogromnych poniesionych kosztach... jestem również przeszkolony na Supermarine Spitfire. Przeszedłem, zupełnie jak pani Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska z ATA albo przyjaciel mojego dziadka z dywizjonu Jerzy Główczewski, całą drogę od szkolnego dwupłatowca Tiger Moth do pięknego, choć groźnego i rasowego, myśliwca Spitfire. Wśród wielu typów bojowych samolotów Pani Jadwiga ma w swojej książce lotów 23 wersje Spitfire’ów i to jest Jej ulubiony samolot - do tych wszystkich wpisów należy dodać nasze wspólne loty na polskich Tiger Moth oraz Taylorcraft Auster.

Jerzy Główczewski z kolei ma na koncie 100 lotów bojowych na Spitfire'ach (lata 1944- 1945)… oraz nasze wspólne loty na Tiger Moth - w tym nad Warszawą i Góraszką.

Teraz i ja, po odbyciu wielkiej wędrówki w czasie, już trochę wiem jak to było... I mogę powiedzieć, że moja dawna obietnica została zrealizowana: pilotowałem zarówno Tiger Moth'a, jak i Spitfire'a na polskim niebie... Oni wszyscy wiedzą, że mi, nam – zależy, że pamiętamy".

Jacek Mainka


Biało-Czerwona...Polska flaga, szachownica... Dla pilotów tamtej wojny walczących pod obcym niebem o wolną Polskę były najważniejsze. Ten mały znak namalowany na kadłubie samolotu stawał się Ojczyzną zamkniętą w kwadracie biało czerwonych pól. Jacek Mainka 2 maja tego roku otrzymał polska flagę z rąk Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Pierwszy Polak latający na Spitfire nad Polską rozpostarł Ją – Biało-Czerwoną – w piątek 27.06.2014r. najpierw na lotnisku w Lublinie, a potem w Dęblinie. To znaczący symbol wydarzenia, którego byliśmy świadkami w ubiegłym tygodniu. To piękny gest Jacka Mainki wobec tych wszystkich polskich pilotów II wojny światowej, którzy marzyli o przylocie do Polski na Spitfire z biało-czerwoną szachownicą...


2 maja, Prezydent Bronisław Komorowski uroczyście otworzył wystawę "Biało-Czerwona w Błękitach", którą do 30 czerwca można było oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Opis przedstawionych tam osób można znaleźć również na stronie www.bialo-czerwona.org

Jej Bohaterowie otrzymali z rąk Prezydenta polskie flagi będące wyrazem uznania dla ich dokonań. Strona www.bialo-czerwona.org prezentuje niezwykłe historie wyjątkowych Polaków – podróżników, lotników, naukowców, żeglarzy, szybowników, himalaistów, baloniarzy, konstruktorów, paralotniarzy dowodzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. Przedstawia niezwykłych ludzi i ich dokonania, które mogą zainspirować, a na pewno zaciekawić.

To, co łączy te postaci to też ich przywiązanie do wartości bliskich nam wszystkim; poczucia jedności wynikające z pozytywnego przekazu, jaki niosą barwy narodowe. Wspólnym mianownikiem ich historii jest duma z bycia Polakiem i podkreślanie tego w działaniu. W powietrzu, na szczytach najwyższych gór świata, na morzach i oceanach, na obu biegunach, stacjach naukowych i w kosmosie – naszym Bohaterom towarzyszy biało-czerwona flaga.

Zapraszamy również do odwiedzenia stron www.tigermoth.pl oraz www.supermarinespitfire.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony