Próbne funkcjonowanie lotniska BER – poszukiwanie wolontariuszy

Port Lotniczy Berlin Brandenburg im. Willy Brandta (fot. berlin-airport.de)

Po dziewięciu latach opóźnienia Port Lotniczy Berlin Brandenburg im. Willy Brandta ma zostać otwarty. Otwarcie planowane jest na 31 października 2020 roku.

Jednak zanim to nastąpi, lotnisko BER musi przejść wiele testów. Dlatego port szuka wolontariuszy, a potrzebnych jest aż 20 tysięcy osób.

Jeśli ktoś lubi lotniska albo po prostu jest ciekawy może pomóc przetestować lotnisko BER przed otwarciem, wypróbować procedury na lotnisku BER.

Pierwszy dzień próbnego funkcjonowania to ewakuacja dworca 29 kwietnia. Kolejne testy odbędą się od 23 czerwca i zakończą 15 października.

Każdy zainteresowany ma możliwość zarejestrowania się na dwa terminy. Jeżeli wybrany termin jest już zajęty, istnieje możliwość zapisania się na listę oczekujących. Kiedy zwolnią się miejsca, zarejestrowani otrzymają e-mail i będą mogli wziąć udział w danym teście. Rejestracja udziału w teście na stronie www.ber-testen.de

Port Lotniczy Berlin Brandenburg przystosowany jest do prowadzenia ruchu lotniczego w niekorzystnych warunkach pogodowych, w standardzie ILS CAT III b. Jego północny pas startowy ma 3.600 metrów długości. Dodatkowo nowy stołeczny port lotniczy wyposażono w drugi, całkowicie nowy pas startowy. Liczy on 4.000 metrów długości i ma ponad 60 metrów szerokości. Wybudowany pomiędzy obu pasami startowymi przemyślny system dróg kołowania dodatkowo zwiększa możliwości eksploatacyjne Portu Lotniczego Berlin Brandenburg.

Budynek terminalu posiada sześć kondygnacji i jest usytuowany centralnie pomiędzy dwoma przebiegającymi równolegle do siebie pasami startowymi (Midfield Airport). Ponieważ oba pasy startowe dzieli odległość 1.900 metrów, mogą być one eksploatowane niezależnie od siebie. Nie tylko terminal, ale także pozycje dokowania samolotów przy terminalu i inne pozycje postojowe dla samolotów, usytuowane są pomiędzy obu pasami startowymi. Dzięki temu zdecydowana większość hałasu lotniczego ogranicza się do terenu samego lotniska. Terminal na swej głównej pierzei posiada 16 pomostów dla pasażerów (rękawów). Kolejnych dziewięć rękawów znajduje się na froncie pierzei południowej.

Źródło: berlin-airport.de
comments powered by Disqus