"Zaprojektuj swój idealny statek powietrzny" – Konkurs Młodych Artystów FAI 2022
Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI), wzorem lat ubiegłych, ogłosiła Konkurs Młodych Artystów FAI na rok 2022. Głównym celem konkursu jest promocja sportu lotniczego oraz lotnictwa i astronautyki.
Aeroklub Polski zachęca i zaprasza wszystkie Aerokluby Regionalne, Stowarzyszenia Lotnicze i Modelarskie, Szkoły oraz Domy Kultury do wzięcia udziału w polskiej edycji konkursu.
Konkurs Młodych Artystów FAI, to międzynarodowy konkurs plastyczny dla młodzieży w wieku od 6 do 17 lat. Każde państwo członkowskie FAI organizuje i sponsoruje konkurs w swoim kraju, a prace laureatów z danego kraju wysyłane są do siedziby FAI w Lozannie i tam oceniane przez Międzynarodowe Jury. Dzieci z naszego kraju już wielokrotnie zdobywały piękne medale i dyplomy FAI.
W celu zainspirowania młodych artystów Międzynarodowa Komisja Edukacji Lotniczej i Kosmicznej FAI CIEA określa co roku inny temat związany ze sportem lotniczym i lotnictwem ogólnym. Tematem konkursu FAI Young Artists Contest na rok 2022 jest "Zaprojektuj swój idealny statek powietrzny".
Statkami powietrznymi mogą być załogowe maszyny latające, takie jak: samoloty, szybowce i motoszybowce, śmigłowce, wiatrakowce, balony, sterowce, lotnie i motolotnie. Oprócz załogowych urządzeń (maszyn lub aparatów) latających można też spotkać bezzałogowe statki powietrzne, np. modele latające lub drony.
Czy lubisz rysować i malować? Czy marzysz o sportach lotniczych? Jeśli tak, sięgnij po flamaster, ołówek lub pędzel i weź udział w Konkursie Młodych Artystów FAI – 2022. Celem jest stworzenie dzieła ilustrującego temat tegorocznego konkursu, tzn. "Zaprojektuj swój idealny statek powietrzny" i pokazanie światu, jak jesteś utalentowany.
Zgłoszone prace będą oceniane w 3 grupach wiekowych:
Grupa I. – kategoria młodzików (urodzeni między 1.01.2012 a 31.12.2015),
Grupa II. – kategoria juniorów młodszych (urodzeni między 1.01.2008 a 31.12.2011),
Grupa III. – kategoria juniorów (urodzeni między 1.01.2004 a 31.12.2007).
Interpretacja tematu na rok 2022 – "Zaprojektuj swój idealny statek powietrzny"
Czy kiedykolwiek narysowałeś obrazek samolotu, śmigłowca lub balonu na ogrzane powietrze i dodałeś dodatkowe szczegóły? Być może zacząłeś rysować szybowiec, a skończyłeś z super-silnym odrzutowcem, który mógłby zabrać ciebie, twojego ulubionego zwierzaka i twoich przyjaciół w kosmos. Może mieszałeś i dopasowywałeś, łącząc najlepsze cechy różnych typów statków powietrznych, aby stworzyć coś wyjątkowego. Każdy wielki pomysł w lotnictwie zaczyna się w wyobraźni osoby, która chce zobaczyć coś nowego na niebie. Czerpiąc z przeszłości lotnictwa, wizjonerzy tworzą przyszłość lotnictwa.
Dzisiejsze statki powietrzne są dziełem setek, a czasem tysięcy ludzi, którzy zamieniają pomysły w latające statki. Inżynierowie przenoszą pomysły na papier. Producenci przekształcają te rysunki w rzeczywiste części, które zostają zmontowane i stają się dzisiejszymi balonami, szybowcami, samolotami akrobacyjnymi, mikrolotami i śmigłowcami. Każda nowa wersja jest ulepszona pod kątem bezpieczeństwa, aerodynamiki, oszczędności paliwa lub tysiąca innych większych i mniejszych zmian, które wywołują uśmiech na twarzach pilotów i pasażerów.
Jaki jest twój idealny statek powietrzny? Co mogłoby go napędzać w powietrzu? Byłby duży czy mały? Jakie specjalne cechy sprawiłyby, że piloci i pasażerowie byliby podekscytowani przebywaniem w powietrzu? Każdy statek powietrzny, który widzisz dzisiaj na niebie, zaczynał się od podobnych pytań. Każdy pomysł ma szansę zmienić sposób, w jaki szybują szybowce, śmigłowce unoszą się w powietrzu, samoloty akrobacyjne kręcą się i fruwają po niebie. Być może masz pomysł, aby zmienić wygląd lotni, gdy szybuje w powietrzu, lub ulepszyć sterowanie dzisiejszych nowoczesnych kokpitów.
Jeśli kiedykolwiek spojrzałeś w niebo i pomyślałeś, czy nie byłoby wspaniale gdy… to wyzwanie artystyczne jest dla Ciebie! Uwolnij swoją wyobraźnię i stwórz dzieło sztuki, które pasuje do tematu „Zaprojektuj swój idealny statek powietrzny”. Chwyć swoje ulubione długopisy, farby lub kredki i podziel się swoją wizją idealnego statku powietrznego. Twoja dzisiejsza sztuka może stać się inspiracją dla jutrzejszej lotniczej rzeczywistości.
Tekst oryginalny www.fai.org/yac-contest-theme
Tłumaczenie: Igor Skawiński
W naszym kraju konkurs prowadzony jest w dwóch etapach: Finały Regionalne – na szczeblu lokalnym oraz Finał Ogólnopolski – na szczeblu krajowym.
Złote, srebrne i brązowe medale Aeroklubu Polskiego zostaną przyznane zwycięzcom w trzech kategoriach wiekowych (6-9, 10-13, 14-17 lat) po decyzji Komisji Konkursowej w marcu 2022 roku. Najlepsze prace wyłonione na szczeblu ogólnopolskim (po 3 w każdej grupie wiekowej) zostaną wysłane do siedziby FAI, celem udziału w Konkursie Międzynarodowym.
Więcej informacji oraz Regulamin Konkursu na stronie www.bemowskie.pl/konkurs-mlodych-artystow-fai-2022/
Komentarze