Puchar Świata „F3P Warsaw Challenge” 2019
Jeszcze nie tak dawno modelarze, którzy doświadczyli latania modelem zdalnie sterowanym na lotnisku ciężko znosili zimową przerwę (listopad-marzec). Długo nie trzeba było czekać i pojawił się pomysł latania w zamkniętych pomieszczeniach. To kapitalne rozwiązanie pozwala doskonalić kunszt pilotażu i świetnie się relaksować.
Z biegiem czasu latanie rekreacyjne w halach sportowych zamieniło się w sportową rywalizację, a z tych lokalnych imprez „zrodziły się” aż ... mistrzostwa świata halowych modeli akrobacyjnych. Pierwsze w historii światowego modelarstwa odbyły się w roku 2013 (Coburg, Niemcy). Organizatorem następnych był Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury (rok 2015, Pruszków). Gospodarzami trzecich mistrzostw świata byli Francuzi (rok 2017, Strasburg), a w tym roku w marcu, najlepsi piloci modeli halowych spotkają się w Heraklionie na greckiej Krecie.
Akrobacja precyzyjna w hali jest dość młodą dyscypliną modelarstwa i stale się rozwija. Ciekawostką jest np. masa startowa maszyny gotowej do lotu (tzn. z silnikiem, bateriami i całą elektroniką na pokładzie). Jeśli w roku 2013 najlżejsze modele ważyły około 85 gramów, to teraz czołowi zawodnicy mieszczą się w masie, tylko ... 36 gramów! Warto podkreślić, że prawie zawsze na zawodach modeli akrobacyjnych rozgrywana jest druga konkurencja, jaką jest akrobacja freestyle do muzyki (F3P-AFM). Potrafią to robić najlepsi z najlepszych. Konkurencja F3P-AFM (skrót od „Aerobatic Freestyle Music”) jest konkurencją modelarską, wymyśloną kilka lat temu dla stworzenia wydarzenia atrakcyjnego dla widzów. W największym skrócie, piloci demonstrują swoje umiejętności pilotażu, latając Freestyle do rytmów wybranych przez siebie utworów muzycznych. Te „muzyczne” modele F3P-AFM mają bardziej zwartą konstrukcję, są bardzo zwrotne i ważą trochę więcej od modeli F3P, tzn. ok. 140 g!
(fot. Włodzimierz Wroński)
Zgodnie z kalendarzem imprez Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI w roku 2019 odbędą się trzy imprezy międzynarodowe, zaliczane do Pucharu Świata, z czego jedna na warszawskim Kole. F3P WARSAW CHALLENGE, to połączenie międzynarodowych zawodów PUCHARU ŚWIATA i Mistrzostw Polski. Udział w imprezie zapowiedzieli zawodnicy z Francji, Niemiec, Litwy i Rosji, w tym między innymi 3-krotny Wicemistrz Świata w akrobacji i zarazem złoty medalista Światowych Igrzysk Lotniczych (Dubai 2015) – Donatas PAUZUOLIS. Ponadto będzie można spotkać i podziwiać dwójkę reprezentantów Polski na tegoroczne Mistrzostwa Świata, tzn.: Adama Koszałkę (MTSR Sowiniec) oraz Igora Skawińskiego (Aeromodelklub Bemowskie Centrum Kultury).
Impreza F3P WARSAW CHALLENGE odbędzie się już w ten weekend w dniach 23-24 lutego 2019 r. w Hali Sportowej „KOŁO”, przy ul. Obozowej 60. To międzynarodowe wydarzenie na warszawskiej WOLI, odbędzie się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Dzielnicy Wola – Krzysztofa Strzałkowskiego. Organizatorem jest Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury. A już dziś (22 lutego) w godzinach 19:30-23:00 odbędzie się trening.
(fot. Włodzimierz Wroński) (fot. Grzegorz Goryczka)
Oprócz akrobacji precyzyjnej (klasa F3P) i freestyle’u (F3P-AFM), odbędą się również zawody dla mniej doświadczonych pilotów, w klasie F3P-Klub, a także niezwykle widowiskowy konkurs modeli wyścigowych F5K (Pylon Racing).
Fanów małego i dużego lotnictwa oraz publiczność zapraszamy na tę najważniejszą imprezę modeli halowych RC w Polsce. Wrażenia z oglądania akrobacji freestyle do muzyki porównywalne są do jazdy figurowej na lodzie, a emocje podczas wyścigu Pylon Racing nie są mniejsze od wyścigu na żużlu.
Organizatorzy przygotowują też warsztaty dla dzieci pn. „Smyki na Start”, na których można będzie zbudować model latający polskiego szybowca „PW-5 Smyk”.
Zapraszamy!
Aeromodelklub BCK
Bogdan Wierzba
Więcej informacji na stronie www.bemowskie.pl/f3p-warsawchallenge2019 oraz na stronie wydarzenia.
Komentarze