Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców RC w konkurencji F3K

Model F3K (fot. Izabela Krawczyk)

Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury zaprasza modelarzy do udziału w Mistrzostwach Polski Modeli Szybowców RC Wyrzucanych z Ręki w konkurencji F3K. Mistrzostwa odbędą się w dniach 22-23.08.2020 r. na Lotnisku Modelarskim w Zalesiu k/Koczarg.

Mistrzostwa Polski rozegrane zostaną zgodnie z przepisami Kodeksu FAI oraz Regulaminem ogólnym zawodów modeli latających i kosmicznych (Edycja 2020). Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie licencji sportowej FAI ważnej na rok 2020, dokonanie zgłoszenia (rejestracja „ON-LINE” – TUTAJ) oraz wniesienie opłaty startowej w terminie do 17.08.2020 r. do godz. 23:59.

Opłaty startowe wynoszą: Seniorzy – 50 zł, Juniorzy – 30 zł.

Dla zwycięzców organizatorzy przygotowali medale, puchary i dyplomy AP.

Konkurencja modeli szybowców R/C wyrzucanych z ręki – F3K jest stosunkowo „młodą” dyscypliną modelarstwa, która zdobywa coraz większą popularność – także wśród ludzi „po pięćdziesiątce”. Status klasy mistrzowskiej nadano jej w roku 2007, a już 4 lata później odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Rosnącą popularność modeli F3K zawdzięczamy mniejszym wymiarom, niż ma to miejsce w innych klasach modeli zdalnie sterowanych. W tym przypadku maksymalna rozpiętość skrzydeł modelu wynosi 1,5m. Dopuszczalna masa startowa (z pełnym wyposażeniem), to tylko 600 gramów.


(fot. Izabela Krawczyk)

Nie ma potrzeby stosowania jakichkolwiek urządzeń do wyniesienia modelu na określoną wysokość (linki holowniczej ciągniętej przez pomocnika, czy też elektrycznej wyciągarki). Model F3K trzymany jest przez pilota za koniec skrzydła i z rozbiegu, ruchem obrotowym, jest wyrzucany dynamicznie w górę. Technika trochę podobna do rzutu dyskiem. Wprawny pilot uzyskuje imponujące wysokości w granicach 50-70m! Najlepsi na świecie rzucają nawet ponad 90m!

Fanów małego i dużego lotnictwa oraz publiczność zapraszamy na najważniejszą w sezonie imprezę modeli szybowców R/C wyrzucanych z ręki. Widzowie będą mieli okazję podziwiać loty czołowych zawodników polskich, w tym między innymi Cezarego Janasa i Michała Sokołowskiego – reprezentantów Aeromodelklubu BCK. Cezaryjest członkiemKadry Narodowej od wielu lat. Wroku 2019 reprezentowałPolskęna MistrzostwachŚwiata w konkurencji F3K i wywalczył fantastyczny wynik, tzn. zakwalifikował się do ścisłegofinału, zajmując ostateczniewysokie 12 miejsce (na 87 startujących).

Zapraszamy!

Więcej informacji w Biuletynie organizacyjno-sportowym oraz na stronie www.bemowskie.pl

Źródło: Bemowskie Centrum Kultury
comments powered by Disqus