Przejdź do treści
F35 Włoskich Sił Powietrznych na lotnisku 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku (fot. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych)
Źródło artykułu

BBN: w Malborku oficjalnie rozpoczął misję kontyngent Włoskich Sił Powietrznych z dwoma myśliwcami F-35A

Kontyngent Włoskich Sił Powietrznych z dwoma myśliwcami F-35A oficjalnie rozpoczyna misję w bazie lotnictwa taktycznego w Malborku – poinformowało w środę Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN).

We wpisie na platformie X (dawniej Twitter) BBN przekazał, że kontyngent Włoskich Sił Powietrznych z dwoma F-35A oficjalnie rozpoczyna misję w bazie lotnictwa taktycznego w Malborku.

"Komponent osiągnął gotowość bojową i wszedł w system stałych dyżurów" – dodano.

Poinformowano, że szef BBN Jacek Siewiera podziękował włoskim żołnierzom za zaangażowanie w sojuszniczej misji i wsparcie bezpieczeństwa Polski.

"Polsko-włoska współpraca obronna w oparciu o postanowienia prezydenta RP realizowana jest obecnie na morzu i w powietrzu - od maja w operacji wsparcia Sił Zbrojnych RP biorą także udział okręty włoskiej Marynarki Wojennej. Jednocześnie polskie Siły Powietrzne uczestniczą w operacji Irini na Sycylii" – podano.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, samoloty F35 Włoskich Sił Powietrznych przez dwa miesiące będą chronić przestrzeń powietrzną NATO nad Europą Wschodnią operując z lotniska 22. Baza Lotnictwa Taktycznego.

Obecność w Polsce samolotów F-35 wiąże się ze wsparciem misji AirPolicing – samoloty krajów NATO rotacyjnie patrolują niebo nad państwami bałtyckimi oraz Bułgarią i Rumunią. Myśliwce będą brały także udział w szkoleniach razem z innymi członkami NATO, w tym polskimi Siłami Powietrznymi.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony